Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Druga generacja Lexionów wprowadza nową kategorię kombajnów

Data publikacji 25.09.2019r.

W połowie lipca we francuskiej miejscowości Crucheray firma Claas zaprezentowała drugą generację kombajnów Lexion. Są to zupełnie nowe maszyny, które praktycznie nie korzystają z elementów i podzespołów stosowanych w pierwszej generacji. Nowa seria obejmuje siedem modeli hybrydowych i sześć klawiszowych.

Claas twierdzi, że stworzył nową kategorię kombajnów. Wszystko dzięki zastosowaniu nowatorskiego systemu omłotu ziarna, w którym oprócz klasycznego bębna młócącego znajduje się bęben przyspieszający i separator.

r e k l a m a

W największych Lexionach 7000 i 8000 system omłotu nazwa się APS Synflow Hybrid, a producent twierdzi, że jest to zupełnie nowe serce maszyny, dzięki której maszyna gwarantuje wyjątkową wydajność i jakość oraz czystość ziarna. Jest to połączenie stycznego układu omłotowego składającego się z bębna przyspieszacza, bębna młócącego oraz bębna podającego i wzdłużnego rotorowego układu separacji. Średnica bębna młócącego z 10 cepami została zwiększona do 755 mm. Za nim umieszczono również większy bęben podający o średnicy 600 mm. Zespól ten ma szerokość 1700 mm w modelach z serii 8000 oraz 1420 mm w wersjach z serii 7000. Duża średnica bębna młocącego tworzy kąt opasania 132 stopni. W celu dokonania szybkiego przystosowania do różnych plonów i warunków, wszystkie segmenty klepiska są regulowane hydraulicznie i równolegle przez Cebis, czyli zintegrowany komputer pokładowy. Segment domłacający klepiska może być aktywowany z kabiny.

Claas Lexion 8900

r e k l a m a

Umożliwia to precyzyjne sterowanie zespołem omłotowym w celu zapewnienia dokładnego omłotu jęczmienia. Podobnie jak w przypadku innych elementów zespołu młócącego, system sterowania listwą oraz klapami pod klepiskiem zintegrowany jest w Cemos Automatic, który samodzielnie dokonuje optymalnych ustawień kombajnu. Stanowi on jednak dodatkowe wyposażenie. Wszystkie segmenty klepiska są dostępne z boku i można je łatwo wymienić.

Trzy bębny – jeden po drugim
Nowa generacja kombajnów Lexion to także modele serii 5000 i 6000, które od swoich większych braci różnią się przede wszystkim systemem omłotu. Nosi on nazwę APS Synflow Walker i został oparty na nowym bębnie przyśpieszającym o średnicy 450 mm, bębnie młócącym o średnicy 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowym bębnie separującym o średnicy 600 mm z odrzutnikiem.

Zobacz także

Gama modeli Lexion 7000 i 8000 z bębnami młócącymi o szerokości 1420 mm lub 1700 mm i z dwoma rotorami separujacymi

Zespół ten ma szerokość 1700 mm w modelach z serii 6000 oraz 1420 mm w modelach z serii 5000. Kąt opasania wynosi 132 stopni (bęben młócący) oraz 116 stopni (bęben separatora). Charakterystyki te, wraz z synchronizacją prędkości bębnów, umożliwiają przepływ materiału, który odbywa się liniowo, łagodnie, zapewniając oszczędności paliwa. Powstałe w konsekwencji aktywne obszary separacji wynoszą 2,66 m2 w mniejszych kombajnach i 3,18 m2 w większych. Wszystkie segmenty klepiska są regulowane hydraulicznie przez system Cebis. Końcowa separacja dokonywana jest przez pięć wytrząsaczy w Lexion 5000 i sześć wytrząsaczy w Lexion serii 6000. Wszystkie mają długość 3,8 m. Powierzchnia wytrząsaczy wynosi odpowiednio 5,40 m2 i 6,46 m2.

Do 180 00 litrów pojemności
Topowe model 8000 mogą być wyposażone w zbiornik ziarna o pojemności aż 18 000 litrów. Konstrukcyjnie przewidziano możliwość łatwego i szybkiego regulowania płyt osłonowych ślimaka wygarniającego w zależności od warunków i rodzaju plonu. Ustawienia nie wymagają żadnych narzędzi. Dostępna będzie dodatkowa funkcja wspomagania rozładunku ziaren wykazujących tendencje do powodowania zatorów i zbrylania się. W modelach 7000 i 8000 dostępnych jest siedem różnych rur rozładowczych o długości do 12 m i wydajności wyładunku od 110 do 130 l/s. Z kolei w Lexionach 8700, 8800 i 8900 wyładunek odbywa się z wydajnością do 180 l/s. Aby umożliwić precyzyjne napełnianie pojazdów transportowych, dla tej wersji można obniżyć wydajność rozładunki o połowę do 90 l/s. Hydraulicznie uruchamiane suche sprzęgło moduluje napędy rozładunkowe w celu zapewnienia łagodnego rozruchu. Gdy czynności rozładunkowe zostaną zatrzymane, ślimaki wygarniające w zbiorniku ziarna są najpierw automatycznie wyłączane, aby całkowicie opróżnić rurę rozładowczą, a tym samym znacznie obniżyć obciążenie oraz stopień zużycia. Kombajny Lexion 5000 i 6000 posiadają zbiorniki mieszczące od 9 do 13 tys. l. W tym segmencie producent przewidział siedem różnych rur wyładowczych. Maksymalna długość to także 12 m. Wydajność wynosi od 110 do 130 l/s. W modelu Lexion 6900 została przewidziana prędkość wynosząca 180 l/s. Także i w tym segmencie największy model można dodatkowo wyposażyć w system zmniejszenia prędkości wysypu do 90 l/s. Warto dodać, że rura wyładowcza nowych kombajnów ma kąt obrotu do przodu 105 stopni. Oznacza to, że operator ma dobry widok z kabiny na proces rozładunku.

System czyszczący Jet Stream
W kombajnach Lexion 7000 i 8000 system czyszczący Jet Stream współpracuje z sześcioma bądź ośmioma wentylatorami turbinowymi. W tych kombajnach została stworzona duża komora, w której podwójnie wentylowany stopień dokonuje czyszczenia wstępnego. Dzięki długiemu kanałowi wyrównywania przepływu, powietrze przepływa pod wysokim ciśnieniem do sit. Sita i dmuchawa mogą być regulowane elektrycznie z kabiny. Dzięki funkcji 4D (serie 7000 i 8000) system czyszczenia jest dodatkowo wspomagany. System Jet Stream znajduje się także na wyposażeniu kombajnów z wytrząsaczami. Mniejsze modele mają funkcję 3D, dzięki której system czyszczenia jest w stanie aktywnie wyrównywać boczne nachylenia do 20 procent. Nowy Quantimeter współpracuje z płytą uderzeniową i dokonuje pomiaru wielkości plonu bez konieczności znajomości ciężaru tysiąca ziaren. W ciągu jednego roku wymagane jest przeprowadzenie tylko jednego procesu kalibracji w stosunku do danego rodzaju plonu i można go wykonać z poziomu kabiny. Jest to kolejna nowość w Lexionach, ponieważ do tej pory system pomiaru plonu wymagał częstszych czynności kalibrujących.

Automatyczne sterowanie
Claas zapewnia, że nowa konstrukcja kabiny stwarza operatorowi nowoczesne miejsce pracy z większą przestrzenią i lepszą izolacją akustyczną.

W największych Lexionach 7000 i 8000 montowany będzie APS Synflow Hybrid. Jest to połączenie stycznego układu omłotowego składającego się z bębna przyspieszacza, bębna młócącego oraz bębna podającego i wzdłużnego rotorowego układu separacji. Średnica bębna młócącego z 10 cepami została zwiększona do 755 mm. Za nim umieszczono również większy bęben podający o średnicy 600 mm

Najważniejsze funkcje są zintegrowane w podłokietniku, gdzie są wyraźnie rozmieszczone. Podłokietnik i terminal Cebis można regulować niezależnie od siebie. Aby uzyskać optymalny widok hedera, terminal można również przesuwać do końca w prawo, gdzie znajduje się poza obrysem przedniej szyby. Nowa kolumna kierownicy umożliwia także dokonanie optymalnej regulacji koła kierownicy w celu dopasowania do potrzeb operatora. Producent w nowych Lexionach przewidział trzy możliwości regulacji ustawieniami maszyny z poziomu kabiny. Za pomocą ekranu dotykowego Cebis, przełącznika obrotowego umieszczonego na panelu sterowania lub poprzez boczne przyciski zamontowane na podłokietniku. Nowa, ergonomiczna dźwignia kontroli prędkości jazdy C-Motion reguluje wszystkimi funkcjami hederu oraz procesem rozładunku ziarna. Przełączniki znajdują się w zasięgu palców operatora. Łatwiej wykonać także szybkie zmiany podczas pracy z szerokim zakresem rodzajów plonów za sprawą prostej wymiany elementów klepiska.

W nowych Lexionach za automatyczną regulację elementów roboczych maszyny może odpowiadać system Cemos Automatic. Został on wyposażony w nowe funkcje. Pokrywa klepiska i listwa domłacająca klepiska są wbudowane w system, dlatego też mogą być sterowane automatycznie. Nowy elektroniczny układ obejmuje laserowy Field Scanner prowadzący maszynę wzdłuż brzegu łanu lub ścieżki przejazdowej. Sprzęt komputerowy Field Scanner wywodzi się z sektora motoryzacyjnego, gdzie jest szeroko wykorzystywany. Nowy Lexion może również wykorzystywać rozwiązania z zakresu telematycznego. To pozwala na pełną integrację maszyny z oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem.

Dostosowana moc
Kombajny Lexion 7000 i 8000 są wyposażone w silniki MAN i Mercedes-Benz. Dostępna moc silników zaczyna się od 408 KM w modelu 7400, a kończy na 790 KM dla wersji 8900. W jednostkach napędowych zgodność z normą emisji Stage V jest zapewniona dzięki zastosowaniu filtrów cząstek stałych i katalizatorów SCR. Druga generacja kombajnów jest wspomagana także rozwiązaniem Dynamic Power, który w zależności od warunków pracy dostosowuje moc silnika i prędkość obrotową. Kiedy zapotrzebowanie jest niskie, silnik generuje mniejszą moc, gdy jednak wzrasta, przełącza się w bardziej intensywny tryb pracy na przykład podczas rozładunku ziarna, które odbywa się z dużą prędkością. Claas zapewnia, że ta elastyczna regulacja przekłada się na znaczne oszczędności paliwa, gdyż maksymalna moc jest generowana tylko wtedy, kiedy jest potrzebna. Modele Lexion 5000 i 6000 dysponują silnikami dostarczonymi przez takich samych producentów jak w przypadku większych maszyn. Dostępna moc zaczyna się od 313 KM dla maszyny Lexion 5300, a kończy na 507 KM dla wersji 6900.

System omłotu w kombajnach Claas Lexion serii 5000 i 6000 nazywa się APS Synflow Walker i został oparty na nowym bębnie przyśpieszającym o średnicy 450 mm, bębnie młócącym o średnicy 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowym bębnie separującym o średnicy 600 mm z odrzutnikiem

W tych jednostkach napędowych na wyposażeniu też znajduje się funkcja Dynamic Power. We wszystkich modelach w standardzie dostępny jest system Dynamic Cooling, który zapewnia jednakowe chłodzenie jednocześnie obniżając nakłady na oczyszczanie filtra powietrza.

W topowych modelach tylko najmniejszy Lexion 7400 nie może być wyposażony w podwozie gąsienicowe Terra Trac. Gąsienice poprawiają właściwości maszyny podczas prac na polu. Gleba jest mniej ugniatana, kombajny uzyskują lepsze właściwości jezdne.

Gama modeli Lexion 5000 i 6000 z bębnami młócącymi o szerokości 1420 mm i 5 wytrząsaczami, bądź 1700 mm i 6 wytrząsaczami w zależności od wersji

Wszystkie modele Lexionów standardowo wyposażane są w koła o średnicy do 2,15 m (42 cale) na przedniej osi i do 1,75 m (34 cale dla Lexion 8800 i 8900) na tylnej osi. W modelach z wytrząsaczami podwozie gąsienicowe jest dostępne w Lexionach 55000, a także w 6700, 6900.

Druga generacja kombajnów Lexion do oferty firmy Claas zostaje wprowadzona od sezonu 2019/2020. Będzie on okresem przejściowym, ponieważ równolegle dostępne będą dotychczasowe modele. Od sezonu 2020/2021 Claas będzie produkował już tylko drugą generację kombajnów.

Tomasz Ślęzak

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a