r e k l a m a
– Panowie Grabowski i Borucki nie dają odczuć nam dostawcom, że są niedostępnymi prezesami, wręcz przeciwnie, przy każdym spotkaniu stwarzają koleżeńskie relacje, a na dziś oprócz koncertów przygotowali dla nas wiele atrakcji, jak chociażby zwiedzanie zamku z przewodnikiem czy nawet strzelanie z łuku. Tu nie można się nudzić – przyznał Zbigniew Trętowski, który od 45 krów dostarcza do Polmleku ok. 30 tys. litrów mleka miesięcznie. Wielu rolników, zwłaszcza tych z bardziej odległych stron chwaliło, że na miejsce zostali dowiezieni autobusami zapewnionymi przez organizatorów.
r e k l a m a
Dobra nowina
– Początki nie były łatwe, ale mieliśmy szczęście do wspaniałych ludzi i dlatego dziś jesteśmy największą prywatną firmą mleczarską w Polsce zbudowaną w stu procentach na polskim kapitale – powiedział Andrzej Grabowski. Podziękował także wszystkim pracownikom, rolnikom oraz wszystkim, którzy przybyli, aby wspólnie obchodzić 25-lecie firmy. Podziękowania składał również Jerzy Borucki. – Dziękujemy wszystkim dostawcom i pracownikom za zaangażowanie i ciężką codzienną pracę, to zaszczyt spędzić ten wieczór w waszym gronie. Ostatnie 5 lat to mnóstwo inwestycji, m.in. otwarcie najnowocześniejszej proszkowni w Europie Środkowej zlokalizowanej w Lidzbarku Warmińskim, to także włączenie do naszej grupy fabryki soków i nektarów Fortuna oraz tegoroczne przyłączenie Lacpolu – powiedział Jerzy Borucki.
Zobacz także
Z największym aplauzem spotkały się słowa o podwyżce cen mleka, jaką właściciele Polmleku przygotowali dla dostawców właśnie z okazji jubileuszu. – Wkrótce proszę się spodziewać pewnej podwyżki cen mleka – powiedział Andrzej Grabowski, po czym rozległy się gromkie brawa. Po właścicielach głos zabrał minister środowiska, Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że Polmlek zapewnia polskim rolnikom pewność płatności i stabilizację działania. – Właściciele się targują i mocno negocjują, ale dają pewność, że zapłacą ustaloną ostatecznie cenę – mówił minister Kowalczyk. – Polmlek to firma z polskim kapitałem, co jest dla obecnego rządu szczególnie ważne – dodał. Wspomniał także o działaniach, jakie resort środowiska podejmuje na rzecz rolnictwa i polskiej wsi. Wymienił tutaj m.in. pilotażowy program zbiórki folii rolniczych prowadzony na razie na terenie 7 gmin, który zdaje egzamin i będzie wdrażany na pozostałym obszarze. Drugi program dotyczy wapnowania gleb a konkretnie zwrotu kosztu zabiegu, aby z niego skorzystać trzeba swoje kroki skierować do Krajowej Stacji Chemiczno- Rolniczej. Minister zachęcał też rolników, aby stawali się producentami energii odnawialnej.
Obecny był także główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka, który podkreślał dobrą współpracę z Polmlekiem. Odczytał również fragment listu, jaki do właścicieli firmy skierował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, który nie mógł przybyć ze względu na obowiązki służbowe. – Cieszą mnie państwa pożyteczne działania na rzecz gospodarki narodowej i polskiego rolnictwa. Dziękuję za zaangażowanie w działalność eksportową, która sprzyja budowie pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej – pisał m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Rozwój regionów
Z kolei prof. dr hab. Ryszard J. Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, zauważył, że wiele zakładów firmy oraz ich rozproszenie daje szansę na rozwój gospodarczy całych regionów. Podkreślił również, że Polmlek jest doskonałym przykładem świetnej współpracy biznesu z nauką. Poinformował, że właściciele firmy będą w radzie doradczej rektora UWM.
Prezes Waldemar Broś w imieniu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. oraz całej mleczarskiej branży spółdzielczej wręczył właścicielom Polmleku puchar. Zaraz potem na zakończenie oficjalnej części, Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki otrzymali od pracowników rower tandem. Po czym przejechali na nim rundę honorową, zatrzymując się w miejscu, w którym kolejni gości składali gratulacje i wręczali upominki z okazji jubileuszu.
Na obchodach bardzo licznie reprezentowana była spółdzielczość mleczarska, począwszy od delegacji z KZSM Zw. Rew. na czele z prezesem Waldemarem Brosiem i przewodniczącym krajowej rady Wojciechem Wilamowskim. Byli też prezesi spółdzielni mleczarskich, m.in.: prezes Czesław Cieślak z OSM Koło, prezes Waldemar Paziewski z OSM Garwolin, wiceprezes Zenon Więk z OSM Ryki, prezes Tadeusz Badach z OSM Krasnystaw, prezes Wiesław Stępień z OSM Końskie, prezes Krzysztof Jankowski z ŁSM JOGO, prezes Marek Kapica z SDM Wieluń, prezes Grzegorz Grzeszkowiak z SM Gostyń, prezes Wiesław Żebrowski z CSM Ciechanów, prezes Tadeusz Proczek z OSM w Grodzisku Mazowieckim i wiceprezes Jadwiga Gapińska z KeSeM Włocławek. Nie mogło zabraknąć również znanego i uznanego w środowisku mleczarzy biegłego rewidenta doktora Jana Dworniaka.
Po części oficjalnej odbyły się koncerty takich zespołów jak Brathanki oraz The King’s Friends, a jeszcze wcześniej wystąpił zespół Strusie 4. W międzyczasie publiczność rozbawiał prezenter i satyryk Piotr Bałtroczyk. Duże zainteresowanie przykuł pokaz rycerski. Ponadto do dyspozycji gości dostępne były: gondole, bryczki, ciuchcia turystyczna, stanowisko strzelania z łuku i kuszy, wybijanie monet, kręgielnia, zwiedzanie zamku z przewodnikiem oraz widowisko multimedialne „Spotkanie z Duchami”.
Andrzej Rutkowski