Data publikacji 23.09.2019r.
Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Masz już prenumeratę lub dostęp?
Zaloguj się
Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu
- Kwestie te reguluje ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według jej art. 34, z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę. Chodzi o szkodę będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą podczas:
● wsiadania do pojazdu mechanicznego lub wysiadania z niego,
● bezpośredniego załadowywania lub rozładowywania tego pojazdu,
● jego zatrzymania lub postoju, i w związku z ww. sytuacjami.
Co istotne, ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu (art. 35).
Według art. 37 ustawy, jeżeli szkoda zostaje wyrządzona ruchem zespołu pojazdów mechanicznych, ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego ciągnącego jest objęta szkoda spowodowana przyczepą, która jest złączona z pojazdem silnikowym albo odłączyła się od niego i jeszcze się toczyła.
Z kolei ubezpieczeniem OC posiadacza przyczepy są objęte szkody spowodowane przyczepą, która:
● nie jest złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym albo
● odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć.
W świetle art. 38 ustawy, zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadacz pojazdu, którym wyrządzono szkodę, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego, w którym szkoda została wyrządzona. Odszkodowanie nie przysługuje również za szkody wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty. OC pojazdów mechanicznych nie obejmuje również strat polegających na utracie gotówki, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz przedmiotów wartościowych pozostawionych w pojeździe. Odpowiedzialność cywilna nie dotyczy także szkód polegających na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.
Należy mieć również na uwadze, że w określonych przypadkach (art. 98 ust. 2 pkt 1) pomimo wypłacenia odszkodowania ubezpieczyciel może domagać się od kierującego pojazdem mechanicznym jego zwrotu. Jest to określony w art. 43 regres zakładu ubezpieczeń. Występuje, jeżeli kierujący m.in. wyrządził szkodę umyślnie, wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa, nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem lub zbiegł z miejsca zdarzenia.