Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rekord świata w zgrabianiu trawy

Rekord świata w zgrabianiu trawy
Data publikacji 26.09.2019r.

Ile trawy można zgrabić w pokosy w trakcie 8 godzin? Już wiadomo, że możliwy jest wynik 188,9 hektara, bo taki od 26 sierpnia br. jest rekord świata w zgrabianiu trawy. Został ustanowiony w Braedstrup (Dania) na użytkach zielonych należących do Mikaela Skeldala, który prowadzi gospodarstwo z dwoma braćmi i siostrą. Uprawia ponad 1000 hektarów i utrzymuje ok. 1000 krów i podczas rekordowej próby sam zasiadł za sterami 250-konnego John Deere’a 6250R, który współpracował z czterokaruzelową zgrabiarką Kuhn GA 12131.

Zgrabianie odbywało się w obecności przedstawicieli niemieckiego instytutu DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze), którzy przeprowadzili szereg pomiarów na miejscu. Dokładnie kontrolowali czas i powierzchnię, a jakość pracy była na bieżąco weryfikowana m.in. za pomocą różnych próbek i pomiarów. Profil pokosu, straty i charakterystykę paszy ustalono i skategoryzowano w raporcie naukowym, który zostanie wkrótce opublikowany przez instytut DLG. Niemiej jednak naukowcy potwierdzili, że „w 8 godzin zgrabiono 188,9 hektara, co daje średnią wydajność 23,61 hektara na godzinę”.

r e k l a m a

John Deere’a 6250R, który współpracował z czterokaruzelową zgrabiarką Kuhn GA 12131.

Firma Kuhn, która była organizatorem wydarzenia, postawiała na najszerszą ze swojej oferty zgrabiarkę o regulowanej szerokości roboczej od 9,5 do 14,7 m. Posiada cztery karuzele – każda o średnicy 3,65 m. Wirniki zgrabiają materiał w pokos, który w zależności od ustawionych pozycji tylnych karuzel, może mieć szerokość od 1,4 do 2,5 m. Tylne karuzele składają się z 15 ramion, na których zamocowano po 4 podwójne palce sprężyste. Przednie posiadają po 13 ramion. Wszystkie wirniki mogą być niezależnie unoszone, co umożliwia omijanie przeszkód i zgrabianie pokosu w narożnikach pól. Istotne jest też to, że wirniki napędzane są hydraulicznie, co ogranicza potrzebę przeprowadzania czynności konserwujących, bo nie ma potrzeby smarowania pośrednich wałów napędowych. Hydraulicznie przeprowadzana jest także zmiana szerokości roboczej oraz szerokości wału pokosu. A dzięki wahliwemu zawieszeniu karuzel 3D, sprężynom odciążającym na przednich karuzelach oraz kołom umieszczonym blisko palców grabiących, zgrabiarka Kuhn GA 12131 zapewnia precyzyjne kopiowanie nierówności terenu. Elastyczność jazdy i stabilność ciągnika ze zgrabiarką zapewnia również zaczep z wbudowanym systemem amortyzacji. Takie wyposażenie było ważne, bo rekordowa próba odbyła się w pagórkowatym regionie Centralnej Jutlandii.

r e k l a m a

– Zestaw pracował na czerech łąkach, a maksymalnie udało się go rozpędzić na łące do ponad 22 km/h, co dawało chwilową wydajność 32 hektarów na godzinę – podała w komunikacie firma Kuhn.

W trakcie pracy rolnik wykorzystywał funkcję Boost, która pozwala zwiększyć prędkość przednich karuzel o 20 procent w stosunku do tylnych. Dzięki niej pokos był wyrzucany bezpośrednio na środek maszyny. Zapobiegało to przepychaniu go po darni, w związku z czym pasza była mniej skręcona, a tylne karuzele mogły wtedy formować równy i przewiewny wał. Sterowanie maszyną odbywało się z terminala CCI 1200. Zestaw był automatycznie prowadzony dzięki nawigacji satelitarnej i systemowi AutoTrac.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a