Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Skaner zawartości azotu tańszy o połowę

Data publikacji 26.09.2019r.

Dawka nawożenia azotowego może być ustalana na bieżąco na polu na podstawie zawartości chlorofilu w roślinach. Do jego pomiaru wykorzystywane są skanery CropXplorer posiadające własne źródło światła. Niemiecki producent tych urządzeń – firma Fritzmeier – postanowiła otworzyć się na mniejsze gospodarstwa poniżej 100 ha i na listopadowej wystawie Agritechnica w Hanowerze, zaprezentuje tańszą wersję tych urządzeń. Nasza redakcja miała okazję zobaczyć je jeszcze przed oficjalną premierą.

Skanery CropXplorer mocowane są z przodu ciągnika i składają się z wysięgników, na których umieszczono głowice sensorowe wysyłające wiązki światła o różnych zakresach długości fal. Część sygnału świetlnego jest absorbowana przez chlorofil. Część jest odbijana i właśnie na podstawie odbitych impulsów świetlnych wykazywana jest różnica w zabarwieniu liści i gęstość łanu.

r e k l a m a

CropXplorer Basic składa się z dwóch czujników optycznych mocowanych na lusterkach ciągnika i czujnika światła, który jest mocowany na dachu

To jest podstawa do ustalenia odpowiedniej dawki azotu dla danej odmiany w odpowiedniej fazie wzrostu. Uzyskane dane są przetwarzane przez komputer i przesyłane do urządzenia sterującego rozsiewaczem. O ile sens działania tańszego skanera w wersji Basic jest podobny, to jest to urządzenie pasywne nieposiadające własnego źródła światła. Składa się z dwóch czujników optycznych, które są umieszczane na lusterkach ciągnika. Kolejnym elementem jest czujnik światła mocowany na dachu. Wszystko jest wpięte w jednostkę sterującą i wyświetlane na monitorze.

r e k l a m a

– Czujnik na dachu mierzy światło słoneczne, które pada na rośliny, a czujniki przy lusterkach mierzą światło odbite w odległości do czterech metrów od traktora. Tak więc Basic działa podobnie jak CropXplorer, tyle że nie ma własnego źródła światła. Dlatego nie działa w nocy. A w dzień można go wykorzystać tylko w momencie, gdy kąt padania słońca jest większy niż 10 stopni, czyli w lutym czy marcu oznacza to do 6 godzin pracy w ciągu dnia, a latem do ok. 11 godzin. Ale jego atutem jest niższa o połowę cena w porównaniu do standardowego CropXplorera, bo będzie kosztował ok. 12 tys. euro – mówi Andreas Loderer z firmy Fritzmeier.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a