Data publikacji 26.09.2019r.
Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Masz już prenumeratę lub dostęp?
Zaloguj się
Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu
Przy masie ciała 30–40 kg należy połączyć je w zależności od technologii stosowanej w gospodarstwie i żywić paszą dla loszek reprodukcyjnych do około 60 kg masy ciała. Następnie do masy ciała 90 kg samice powinny otrzymywać kolejną paszę dla loszek hodowlanych. Bardzo ważne jest, aby w tym okresie loszki nie miały kontaktu z knurem. Gwarantuje to blokadę systemu neurohormonalnego odpowiedzialnego za funkcje rozrodcze. W przypadku loszek pochodzących z zakupu zaraz po przywiezieniu ich do gospodarstwa należy przeprowadzić aklimatyzację trwającą od 6 do 8 tygodni. Ma ona na celu adaptację nowo zakupionych zwierząt do warunków środowiskowych panujących w chlewni oraz kontakt z występującymi w niej patogenami. Jest to również ostatnia faza dojrzewania loszek do rozrodu. W żadnym wypadku nie należy inseminować loszek w pierwszej rui po ich przybyciu do gospodarstwa.
Pojawianie się pierwszych objawów rui w wieku 6–8 miesięcy jest sygnałem do dalszej pracy nad właściwym przygotowaniem loszek do rozrodu i pierwszego krycia. W tym okresie loszki reprodukcyjne powinny już przebywać w specjalnie przeznaczonych dla nich pomieszczeniach z odpowiednią ilością światła. Działania poprzez zmianę środowiska i dotychczasowego systemu karmienia oraz wprowadzenie nowego elementu w postaci kontaktu z knurem to czynniki pobudzające procesy neurohormonalne i decydujące o skuteczności rozrodu.
W pierwszym tygodniu po przemieszczeniu loszki stymulowane są knurem całą dobę, a drugi knur doprowadzany jest do nich dwa razy dziennie na 15 minut. W następnym tygodniu knur doprowadzany jest dwa razy dziennie na 15 minut. Musi to być inny rozpłodnik niż ten, który przebywał z nimi w poprzednim tygodniu. W trzecim tygodniu przed tzw. rują właściwą samice stymulowane są knurem całą dobę oraz dodatkowo dwa razy dziennie po 15 minut innym knurem. Tak przygotowane loszki inseminowane są dwukrotnie w rui.
Przyczyną nieujawniania się zewnętrznych objawów rui u loszek dojrzałych płciowo są często tzw. ciche ruje będące wynikiem małego stężenia hormonów estrogennych, co z kolei związane jest z dojrzewaniem i owulacją niewielkiej liczby pęcherzyków jajnikowych, na przykład z powodu małego stężenia hormonów gonadotropowych lub też niewłaściwej częstotliwości ich wydzielania. Często bowiem nie tyle ilość, ile sposób ich wydzielania ma znaczenie w rozpoczęciu aktywności płciowej samicy. Dlatego może pomóc stymulacja owulacji u loszek, które osiągnęły dojrzałość rozpłodową, a nie wykazują objawów rui.
Dominika Stancelewska