r e k l a m a
r e k l a m a
Bele są zwijane
w komorze, którą tworzą cztery bezszwowe pasy oraz trzy rolki. Mogą mieć średnicę sięgającą 1,6 m (model VB 7160) lub 1,85 m (VB 7190). Ich wyładunek jest błyskawiczny, bo otwarcie i zamknięcie tylnej klapy trwa tylko 4 sekundy. Wedle zapewnień francuskiego producenta, żadna inna maszyna na rynku nie ma tak szybko działającej tylnej klapy. Tu również z pomocą przyszedł czujnik, który rozpoznaje, że bela znajduje się poza klapą i można zamknąć komorę. Wszystko działa w automacie.
Zobacz także
Aby prasa poradziła sobie z cięższymi belami, zastosowano w niej większe rolki i większe łożyska, a jej pasy mają zwiększoną wytrzymałość. Aby dała radę z pokosem, zęby rotora są wykonane ze trudnościeralnej stali Hardox. Główne rolki napędzane obracają się na łożyskach baryłkowych o średnicy 50 mm, a przy rolkach wolnobieżnych wprowadzone zostały specjalne opatentowane uszczelki marki Kuhn. Konstrukcja uszczelki obejmuje dwa specjalnie opracowane pierścienie, które stanowią gwarancję ochrony łożysk przed zanieczyszczeniami. Łańcuchy smarowane są automatycznie.
– Projektując nowe prasy konstruktorzy brali też pod uwagę łatwość ich użytkowania. Dlatego dzięki nowym wspornikom siatkę można z łatwością przeprowadzić z magazynku do systemu wiązania bez podnoszenia całej rolki.
Ponadto operator ma możliwość załadowania rolki siatki stojąc bezpiecznie na ziemi – opisuje maszynę dyrektor Artur Szymczak, który dodaje, że w przyszłym roku limitowana ilość tych maszyn trafi na rynek, a jej polski debiut najprawdopodobniej odbędzie się na wystawie Polagra Premiery w dniach 17–19 stycznia 2020 r. Maszyny będą droższe o około 25 procent w porównaniu do tradycyjnych pras zmiennokomorowych firmy Kuhn.
Firma Kuhn wprowadza
też nową opcję w prasie stałokomorowej FB 3135. Teraz dostępny jest w niej mechanizm pozwalający na nakładanie folii zamiast siatki już na etapie zwijania beli z zielonką. Nazywa się TWIN-reel i został po raz pierwszy wprowadzony w 2015 r. w prasoowijarce i-BIO+.
W 2017 r. znalazł również zastosowanie w modelu FBP 3135. Za jego zastosowaniem przemawia fakt, że zastępując siatkę folią łatwiejsze jest otwieranie beli, szczególnie po długim okresie składowania lub w czasie mrozu, bo folia w porównaniu do siatki nie przywiera do beli. Takie rozwiązanie przynosi też oszczędności w zużyciu folii na owijarce. Przy tym systemie mamy do czynienia z jednym materiałem, którego łatwiejsza jest segregacja do recyklingu, wszak przy wykorzystywaniu siatki i folii są dwa rodzaje odpadów, z tym, że siatki nie da się ponownie wykorzystać, w przeciwieństwie do folii. Jak zatem działa mechanizm TWIN-reel? Z przodu maszyny umieszczone są dwa ramiona, na których montowane są standardowe rolki folii o szerokości 750 mm. Podczas podawania folii ramiona ustawiają się do pozycji poziomej. Po owinięciu beli przekręcają się do pionu, po czym następuje odcięcie folii. W takiej pozycji są utrzymywane aż do chwili owijania kolejnej beli.
– Mechanizmy owijania folią beli już na etapie jej zwijania w komorze są już dostępne na rynku przez innych producentów, ale nasz układ ma tę przewagę, że wykorzystuje dwie zwykłe rolki folii typu stretch o rozmiarze 750 mm. Przekłada się to na uproszczenie magazynowania rolek, a także zmniejszenie o 37 procent kosztów owijania w porównaniu z systemami owijania szeroką folią, co jest związane z dużo wyższym współczynnikiem naprężenia wstępnego folii. Dodatkowo, okres między wymianami rolek folii wydłuża się o 30 procent. A wymiana rolek odbywa się bez konieczności unoszenia oraz wkładania na maszynę ciężkich i szerokich rolek – podawali na prezentacji pracownicy firmy Kuhn.
Przemysław Staniszewski