Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przygotuj się na złożenie wniosku o pieniądze na budowę płyty lub zbiornika

Data publikacji 18.10.2019r.

Przypominamy rolnikom, iż ciążą na nich obowiązki związane z programem azotanowym. W ubiegłym roku po raz pierwszy uruchomiono dostosowane do nowych wymogów dofinansowanie na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Działanie jest w trakcie uproszczeń, a nabór wniosków w tym roku przewidziano na grudzień. Warto już teraz się tym zainteresować, tym bardziej że czasu na dostosowanie pojemności lub powierzchni urządzeń do przechowywania nawozów naturalnych jest coraz mniej.

Wsparcie wynosi 100 tys. zł, dofinansowanie – 50% kosztów kwalifikowanych, chyba że wnioskującym jest młody rolnik – wówczas 60%. Za młodego uznaje się rolnika, który posiada kwalifikacje rolnicze i rozpoczął kierowanie gospodarstwem nie wcześniej niż 5 lat przed dniem złożenia wniosku o przedstawiane wsparcie.

r e k l a m a


Nowe i stare zasady
O pieniądze mogą występować gospodarstwa zajmujące się chowem lub hodowlą zwierząt gospodarskich, z wyjątkiem ferm przemysłowych.

Pomoc może być przyznana na operację polegającą na realizacji inwestycji, która zapewni:
● dostosowanie gospodarstwa do wymagań określonych w programie azotanowym dotyczących warunków przechowywania:
  ● nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie lub
  ● kiszonek, lub
● doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych.

r e k l a m a

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest możliwość dofinansowania wyłącznie zakupu sprzętu do aplikacji nawozów naturalnych płynnych. W gospodarstwie muszą jednak być spełnione określone w programie azotanowym warunki przechowywania nawozów naturalnych płynnych. Jednocześnie powyższy przepis umożliwia przyznanie pomocy na zakup tego typu urządzeń młodym rolnikom ubiegającym się o przyznanie pomocy na takie inwestycje – niezależnie od spełnienia warunku dotyczącego dostosowania do przechowywania tych nawozów.

Wskazany przepis jest w trakcie zmiany – proponuje się zastosowanie identycznego podejścia w tym zakresie wobec wszystkich wnioskodawców. Tak więc rolnik (nie tylko młody), który nie ma w gospodarstwie zbiornika na gnojówkę lub gnojowicę, będzie mógł wnioskować o zakup sprzętu do ich aplikacji, pod warunkiem że wybuduje zbiornik, czyli dostosuje się do wymogów programu.

Zobacz także

Zostanie zachowany jednak przepis, który wskazuje, że pomoc na inwestycję dotyczącą warunków przechowywania kiszonek może zostać przyznana wyłącznie młodemu rolnikowi. Taka inwestycja musi zostać zrealizowana w terminie 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia przez młodego rolnika gospodarstwa jako kierujący.

NA CO DOFINANSOWANIE?

Pomoc przyznaje się na budowę, przebudowę, zakup (wraz z zakupem instalacji technicznej lub wyposażenia):
● zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych,
● płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych,
● zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.

Można objąć nim też koszty rozbiórki i utylizacji materiałów pochodzących z rozbiórki, pod warunkiem że rozbiórka jest niezbędna do realizacji operacji. Dofinasowanie obejmuje także koszty:
● zakupu aplikatorów nawozów naturalnych w postaci płynnej typu:
  ● doglebowe redlicowe o zębach sztywnych,
  ● doglebowe kultywatorowe o zębach sprężystych lub talerzowe,
  ● węże wleczone,
  ● wleczone płozowe,
  ● szczelinowe tarczowe;
● zakupu wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej typu określonego powyżej.

Koszty przed umową
Dofinansowanie dotyczy zbiorników, które zapewnią przechowywanie gnojówki i gnojowicy przez co najmniej 6 miesięcy. W przypadku płyt będą to takie, które zapewnią gromadzenie i przechowywanie nawozów naturalnych stałych przez 5 miesięcy.

Pojemność (wielkość) wylicza się w oparciu o obrót stada, obliczenie przelotowości i wyliczenie średniorocznych stanów zwierząt w poszczególnych grupach technologicznych. Sposób wyliczeń ujęty jest w programie azotanowym. Obliczenia wykonuje się według stanu zwierząt na początku i na końcu roku. Przy ustalaniu liczby zwierząt w dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP) pod uwagę brany jest stan średnioroczny w roku kalendarzowym, w którym przypada dzień rozpoczęcia naboru wniosków o wsparcie. W uzasadnionych przypadkach, np. planowanego powiększenia stada, kosztem kwalifikowanym może być budowa większej płyty lub nabycie większego zbiornika.

Dopuszcza się budowę urządzeń do przechowywania nawozów naturalnych i kiszonek na dzierżawionym gruncie od osób prywatnych. Umowa dzierżwy musi być jednak zawarta w formie aktu notarialnego albo z datą pewną (urzędowo poświadczoną) oraz na 7 lat od złożenia wniosku o wsparcie. W przypadku gruntów dzierżawionych od KOWR trzeba spełnić tylko wymóg czasowy umowy.

Do pomocy kwalifikują się wnioski, które uzyskają minimum 1 pkt. Suma zebranych punktów zadecyduje o kolejności przyznania pomocy. Oceniane będą:
● liczba zwierząt w przeliczeniu na DJP (równa co najmniej 210 DJP – 2 pkt, poniżej 210 DJP – 1 pkt),
● udział kosztów kwalifikowanych inwestycji polegających na dostosowaniu gospodarstwa do wymagań programu azotanowego dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych: powyżej 75% – 5 pkt, powyżej 60 do 75% – 4 pkt, powyżej 50 do 60% – 3 pkt, powyżej 40 do 50% – 2 pkt i 25–40% – 1 pkt;
● brak dofinansowania dotyczącego inwestycji na OSN – 1 pkt.

Nowością w stosunku do poprzedniego naboru będzie wprowadzenie możliwości realizacji operacji i ponoszenia kosztów kwalifikowanych od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

W ubiegłym roku o to dofinansowanie wnioskowało 2876 rolników. Weryfikacja wniosków jeszcze się nie zakończyła, w związku z tym wnioskujący, którzy ponieśli koszty kwalifikowane również przed zawarciem umowy o przyznaniu pomocy, będą mogli uzyskać refundację tych kosztów.

Rolnicy mają czas na dostosowanie pojemności lub powierzchni urządzeń do przechowywania nawozów naturalnych do:
● 31 grudnia 2021 roku – jeśli utrzymują powyżej 210 DJP
● 31 grudnia 2024 roku – jeśli utrzymują 210 DJP lub mniej.

Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a