r e k l a m a
● Jak często taka alergia jest wykrywana? I w jakim wieku i jak się może objawiać?
r e k l a m a
● Czy z alergii na mleko się wyrasta? Dla wielu przeciwników mleka to uczulenie to argument, żeby w ogóle zrezygnować z niego w diecie.
Zobacz także
● Istnieje pogląd, że mleko może przyspieszać dojrzewanie, co nie jest pożądane, albo przybieranie na wadze.
– Samo mleko nie powoduje przyspieszonego dojrzewania. Może się tak dziać, jeśli jest zanieczyszczone hormonami. Wtedy oczywiście takie ryzyko istnieje, ale to kwestia jakości zdrowotnej produktów, które trafiają na rynek. A co do stymulowania przyrostu masy ciała. Ujawnia się nam tutaj mit o czarodziejskich produktach, czy ich grupach, które szczególnie mają odpowiadać za nadmiar masy ciała. Ten przyrost masy ciała wynika zwyczajnie z niezbilansowania podaży energii w stosunku do jej zużywania. Jeśli pozbędziemy się mleka, a będziemu jeść dużo innych produktów i potraw, to też z nadmiaru energii zgromadzimy tłuszcz. Więc mleko nie jest tu „winne“. Natomiast ciekawe są obserwacje niektórych naukowców, że produkty mleczne, zwłaszcza te z wysoką zawartością tłuszczu, nawet mogą przeciwdziałać nadmiernie szybkiemu przyrostowi masy ciała. Po spożyciu „tłustego mleka“człowieka czuje się bardziej syty, dlatego rzadziej sięga po przekąski. Redukowanie tłuszczu w produktach mlecznych może mieć niekorzystne skutki zdrowotne, bowiem w tłuszczu mleka są kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na układ immunologiczny. Należy do nich występujący w tłuszczu mlecznym tzw. CLA, czyli sprzężony kwas linolowy. Uważam, że wykorzystanie pełnotłustego mleka w diecie jest bardzo dobrym pomysłem. Oczywiście najlepiej, jeśli jest to mleko pozyskane z ekologicznych hodowli od zdrowych zwierząt.
● Wiele z naszych babć i mam proponowało nam gorące mleko z miodem, masłem i czosnkiem w chorobie. Czy to cudowny lek?
– To napój już kultowy. Czy taka wersja leczy? Z pewnością przeciwwirusowo działa czosnek. Natomiast dziesiątki albo setki lat temu mleko mogło przywracać siły, szczególnie tym osobom, które oprócz infekcji miały niedobory białka, energii lub wapnia w diecie. Tłuszcz w mleku jest bardzo dobrze zdyspergowany, ma postać łatwo przyswajalnych kuleczek i dostarcza energii do walki z chorobą, wtedy, gdy nie mamy ochoty na inne posiłki. Dużą wartość odżywczą mają także białka mleka krowiego. Wobec powyższego mleko mogło „stawiać na nogi“.
● Jakie są w takim razie największe zalety mleka? Czy wapń to jego największy atut?
– Tak. W momencie, kiedy eksperci ustalali piramidę żywieniową, znalazło się w niej mleko, ponieważ jego trzy porcje dziennie pokrywają zapotrzebowanie dobowe na wapń u dzieci. Wapń z mleka można, oczywiście, zastąpić wapniem z suplementów. Należy pamiętać, że mleko jest w naszym kraju produktem powszechnym, tanim i modyfikowalnym. Jeśli ktoś nie przepada za białym mlekiem, może wypijać mleko z kawą, herbatą lub kakao. Jeśli nie ma przeciwskazań, to dieta zawierająca produkty mleczne jest doskonałym pomysłem, bo wapń z mleka jest przyswajalny najlepiej. Są warzywa zawierające duże ilości wapnia, ale trzeba je odpowiednio przetworzyć, by zwiększyć przyswajalność tego pierwiastka. Alternatywne źródła wapnia są wyborem dla tych osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą spożywać mleka.
● Lepszy ser czy jogurt?
– To trochę jakby zapytać dziecko, czy kocha bardziej mamę czy tatę. Każdy z produktów ma swoje spektrum zastosowań. Ktoś będzie wolał zagęszczone mleko do kawy, ktoś inny długodojrzewający ser podpuszczkowy. Nie zaleca sie spożywania serów pleśniowych kobietom w ciąży i małym dzieciom z uwagi na ryzyko obecności w nich bakterii o nazwie Listeria. Osobiście piłem jako dziecko i pije jako dorosły mleko oraz spożywam produkty mleczne. Produkty fermentowane, probiotyczne mają dobrze udokumentowane działania prozdrowotne. Bardzo smakuje mi mleko świeże i mikrofiltrowane. A z serów – uwielbiam mozzarellę z pomidorami i bazylią. Także kawa z mlekiem, to mój sposób na poranną pobudkę.
● Dziękuję za rozmowę.
Karolina Kasperek