Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Brak określenia terminu

Data publikacji 06.11.2019r.

? W naszej okolicy rozpoczęła się rozbudowa linii energetycznej. Wojewoda wydał decyzję o ustaleniu jej lokalizacji i zezwolił w niej na korzystanie z moich gruntów przy wykonywaniu prac związanych z inwestycją. Decyzja nie określa, jak długo może to potrwać. Sąsiad dostał wcześniej decyzję, w której został wyznaczony termin 3 lat. Wcześniej firma prowadziła też z sąsiadem rozmowy, żeby skłonić go do zgody. W moim przypadku nic takiego nie miało miejsca.

r e k l a m a

! Z tego, co Pan pisze, wynika, że rozbudowa linii odbywa się na podstawie przepisów ustawy z 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Jest to tzw. specustawa przesyłowa, która dopuszcza - podobnie jak inne tego typu akty prawne (dotyczące m.in. inwestycji w zakresie dróg publicznych, lotnisk użytku publicznego, obiektów energetyki jądrowej) - istotne ograniczenia gwarantowanego przez Konstytucje RP prawa własności. Jej celem jest przyspieszenie i usprawnienie postępowania związanego z lokalizacją oraz realizacją inwestycji elektroenergetycznych.

Artykuł 15 tej ustawy przewiduje, że w sytuacji, gdy do przeprowadzenia pomiarów, badań lub innych prac niezbędnych do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej konieczna jest wejście na teren cudzej nieruchomości, inwestor może wystąpić z wnioskiem do wojewody o wydanie decyzji zezwalającej na takie wejście. Przed wydaniem decyzji inwestor jest obowiązany wystąpić do właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości o zgodę na wejście na teren tej nieruchomości. Powinien też uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z nie ruchomości. Jeśli takiej zgody nie uzyska, wojewoda w terminie 30 dni od złożenia przez inwestora wniosku wydaje decyzję o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości. Decyzja ta musi być wydana na czas określony, nie dłuższy niż 3 lata.

r e k l a m a

Zapewne tego rodzaju decyzję otrzymał Pana sąsiad. W Pana przypadku chodzi natomiast o inne ograniczenie prawa własności. Jest to zapewnienie prawa do wejścia na teren nieruchomości dla prowadzenia budowy strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej, a także prac związanych z jej przebudową, utrzymaniem, eksploatacją, konserwacją, remontami oraz usuwaniem awarii ciągów, przewodów i urządzeń. Zgodnie a art. 22 ww. ustawy, wojewoda ogranicza sposób korzystania z nieruchomości w decyzji o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomości przewodów i urządzeń służących do przesyłania energii elektrycznej. Chodzi tutaj o inne podziemne, naziemne i nadziemne obiekty i urządzenia niezbędne do korzystania z tych przewodów i urządzeń. Przepis ten nie zawiera wymogów takich, jak przytoczonych wyżej art. 15 ustawy. Nie nakazuje inwestorowi podjęcia próby ugodowego załatwienia sprawy ani też nie przewiduje określenia terminu, w jakim ma nastąpić czasowe ograniczenie prawa własności.

Artykuł 22 specustawy przesyłowej stanowi natomiast, że inwestor niezwłocznie po wykonaniu prac ma obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego. Jeżeli przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego nie jest możliwe albo powoduje nadmierne trudności lub koszty, właścicielowi przysługuje od inwestora odszkodowanie.

Alicja Moroz

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a