Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jest postęp, ale skuteczność do poprawy

Data publikacji 12.11.2019r.

Choć skuteczność inseminacji nie zadowala Grzegorza Lisa, to nie jest tak najgorzej, wszak udaje się mu co roku sprzedawać kilka jałówek cielnych na hodowlę do innych stad. Dla najlepszych krów wybiera nasienie od topowych buhajów zagranicznych. Stosuje również nasienie od buhajów krajowych z takich firm jak Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach oraz Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu.

– Nie warto oszczędzać na genetyce. Buhaje droższe z czołówek światowych rankingów dają bardzo ładne potomstwo. Po nich mam jałówki o pięknej budowie, a pierwiastki dają już tyle mleka co krowy wieloródki – oznajmił Grzegorz Lis, dodając, że droższe i wyżej wycenione buhaje po prostu dają szybszy postęp genetyczny. Natomiast problemem jest nadal niezadowalająca skuteczność krycia.

r e k l a m a

– Na skuteczny zabieg nie wystarczają dwie porcje nasienia, gdyby wystarczyły, to byłoby super. Po dwóch nieudanych unasiennianiach wchodzimy z hormonami – wyjaśnił hodowca.


Do paszowozu najlepsza sześćdziesiątka
Zupełnie inne żywienie, inna praca – tak Grzegorz Lis podsumował dawkę TMR, która w jego stadzie zadawana jest od 5 lat za pomocą wozu paszowego Trioliet, mającego dwa ślimaki pionowe przy pojemności 10 m3 kosza zasypowego. Paszowóz, choć nie taki mały, to daje sobie z nim radę wysłużona sześćdziesiątka, choć jak zaznaczył rolnik nie ma łatwo.

r e k l a m a

WIZYTÓWKA GOSPODARSTWA
Jadwiga i Grzegorz Lisowie (na zdjęciu) gospodarują z synem Krystianem na 34 ha (19 ha własnych i 15 ha dzierżawy) we wsi Domaradzice (pow. rawicki, gm. Jutrosin). Uprawiają 12 ha kukurydzy, 13 ha zbóż, 5 ha lucerny i traw jednorocznych oraz 4 ha trwałych użytków zielonych. Utrzymują 93 sztuki bydła, w tym 46 krów. Mleko dostarczają do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole – Oddział w Ostrzeszowie w ilości ok. 340 tys. l rocznie. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna od krowy za rok 2018 wyniosła 9 436 kg mleka, przy bardzo dobrych parametrach 4,19% tłuszczu i 3,50% białka.

Jest to jednak dobry sposób na wykorzystanie starego ciągnika, który służy tylko do napędzania wozu paszowego i nie jest od niego odpinany. Takie wygodne rozwiązanie to oszczędność czasu, wszak nie trzeba przepinać traktora od jednej maszyny do drugiej, a jednocześnie nie jest uziemiony żaden z nowszych ciągników. Ponadto, nowy sprzęt w warunkach oborowych poddany byłby niekorzystnemu działaniu panującego tam środowiska, a Ursus C–360 w opinii rolnika jest twardy i nie wymięka.

Do załadunku paszowozu służy Ursus C–330 wyposażony w ładowacz czołowy. To kolejny przykład na wykorzystanie prostego konstrukcyjnie i taniego ciągnika od lat będącego w gospodarstwie.

Zobacz także


Słoma na strukturę
W skład dawki TMR zadawanej krowom produkcyjnym wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, słoma, wysłodki buraczane, młóto browarniane, pasza treściwa w postaci śrut zbożowych oraz poekstrakcyjnej śruty sojowej i rzepakowej, a także dodatki żywieniowe. Do wozu paszowego trafia tylko część paszy treściwej, reszta zadawana jest z ręki pod pysk w indywidualnych dawkach uzależnionych od aktualnej wydajności i fazy laktacji danej krowy. Takie indywidualne podejście jest dość pracochłonne, ale zdaniem Grzegorz Lisa, konieczne, bo umożliwiające żywienie wedle potrzeb, dzięki czemu krowy kończące laktację nie są zapasione, co minimalizuje problemy okresu okołoporodowego.

– Od kiedy stosujemy dawkę TMR skończyły się problemy z przemieszczeniem trawieńca, krowy dzień w dzień pobierają jednolitą dawkę, co obniża ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza. Ważnym składnikiem nadającym dawce strukturę fizyczną jest słoma. Dzięki niej TMR wolniej przechodzi przez żwacz, co zapewnia jego lepszą pracę, słoma też wzmaga produkcję śliny. Dużo słomy kupujemy, w tym roku jest na szczęście znacznie tańsza niż przed rokiem, ale kupujemy ją daleko, bo blisko nie ma szans jej dostać. Tu jest zagłębie hodowli – oznajmił Grzegorz Lis.

Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a