Data publikacji 08.11.2019r.
Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Masz już prenumeratę lub dostęp?
Zaloguj się
Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu
? Sąsiedzi przycinali i wycinali drzewa. Mam wątpliwości, czy mieli na to pozwolenie, poza tym niektóre drzewa, w mojej opinii, zostały uszkodzone. Czy wójt może wymierzyć administracyjną karę pieniężną tylko za usunięte drzewa bez wymaganego zezwolenia, czy też za zniszczenie drzewa lub jego uszkodzenia? Ile wynosi kara za usunięcie drzewa bez zezwolenia?
! Artykuł 88 ustawy o ochronie przyrody stanowi, że wójt (burmistrz lub prezydent miasta) wymierza administracyjną karę pieniężną za:
● usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia;
● usunięcie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości;
● zniszczenie drzewa lub krzewu;
● uszkodzenie drzewa spowodowane wykonaniem prac w obrębie korony drzewa;
● usunięcia drzewa pomimo sprzeciwu właściwego organu i bez zezwolenia;
● usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia lub przed upływem terminu, o którym mowa w art. 83f ust. 8.
Kara jest nakładana na posiadacza nieruchomości albo właściciela urządzeń, albo na inny podmiot, jeżeli działał bez zgody posiadacza nieruchomości.
Uiszczenie kary następuje w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja w sprawie jej wymierzenia stała się ostateczna. Termin płatności odracza się na okres 5 lat, jeśli stopień zniszczeń drzewa lub krzewu nie wyklucza zachowania jego żywotności. Odroczenie terminu płatności kar wymierzonych za zniszczenie korony drzewa obejmuje 70% jej wysokości. jest ona umarzana po upływie 5 lat od dnia, w którym decyzja o odroczeniu terminu płatności kary stała się ostateczna, i po stwierdzeniu zachowania żywotności drzewa lub krzewu straciły żywotność z przyczyn niezależnych od podmiotu ukaranego.
Na wniosek, złożony w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o wymierzeniu kary stała się ostateczna, lub od dnia, w którym upłynął termin, na który odroczono uiszczenie kary, można rozłożyć karę na raty na maksymalnie 5 lat. Decyzje w sprawach, o których mowa, wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta.
Artykuł 89 ustawy o ochronie przyrody określa, że administracyjną karę pieniężną za usunięcie drzewa lub krzewu ustala się w wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu. Jeżeli ustalenie obwodu usuniętego lub zniszczonego drzewa jest niemożliwe z powodu braku kłody, obwód do wyliczenia administracyjnej kary pieniężnej ustala się, przyjmując najmniejszą średnicę pnia i pomniejszając wyliczony obwód o 10%. Jeżeli ustalenie wielkości powierzchni usuniętych lub zniszczonych krzewów jest niemożliwe z powodu usunięcia pędów i korzeni, wielkość tę przyjmuje się na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego. W przypadku usunięcia drzewa lub krzewu obumarłego albo nie rokującego szansy na przeżycie, złomu lub wywrotu, wysokość administracyjnej kary pieniężnej obniża się o 50%. Natomiast w przypadku usunięcia albo zniszczenia drzewa lub krzewu, albo uszkodzenia drzewa w okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności nie wymierza się administracyjnej kary pieniężnej.
dr hab. Aneta Suchoń