Co się dzieje podczas procesu fermentacji? Mikroorganizmy, takie jak bakterie, drożdże czy grzyby, przetwarzają cukry proste w alkohol albo kwasy. Cukry w warzywach i owocach rozkładane są na kwas mlekowy, który działa jak naturalny konserwant. Efektem takiego procesu jest ukiszony owoc lub warzywo i napój zwany zakwasem.
r e k l a m a
Kiszone produkty mają jednak wiele innych zalet. Ponieważ kiszenie rozkłada cukry, produkty te są łatwiejsze do strawienia. Fermentacja zwiększa także przyswajalność witamin i minerałów. A zasilając kiszonką swoje dobre bakterie, poprawiasz ich sprawność w produkowaniu witaminy B i syntetyzowaniu witaminy K. Kiszonki powinny znaleźć się w diecie rekonwalescentów po terapiach antybiotykowych, w których zniszczeniu ulegają potężne ilości dobrych bakterii w naszych jelitach.
r e k l a m a
Może cię to zdziwi, ale kiszonki świetnie wpłyną na nastrój. Bo ten również zależy od stanu jelit. Istnieje bowiem coś takiego, jak jelitowy układ nerwowy.
Zobacz także
Składniki: 2 kilogramy buraków, 4 litry ostudzonej wody, 3 ząbki czosnku, 4 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego i 4 łyżki soli.
Wykonanie: buraki obrać (ekologicznych nie trzeba), pokroić na plastry i umieścić w wyparzonym słoju na przemian z czosnkiem i przyprawami. Ostatnią warstwą powinny być buraki. Zalać wszystko wodą z rozpuszczoną w niej solą, tak by warzywa były przykryte. Przykryte gazą i ściereczką naczynie odstawić na 5–7 dni. Gotowy zakwas zlać do wyparzonych butelek i trzymać w lodówce.
Kiszony burak to hit!
Oprócz kapusty i ogórków niezwykle modny ostatnio jest zakwas z buraków. Masz za wysoki cukier? Surowy albo gotowany burak nie dla ciebie? Ale już ukiszony – jak najbardziej! Cukrem w buraku zajęły się bowiem bakterie. W zakwasie prawie go nie ma, więc to świetny napój także dla dbających o cukier. Może też obniżać ciśnienie krwi, działać przeciwzapalnie, a medycyna ludowa leczyła nim zmęczenie, kamienie nerkowe, alergie i problemy z trawieniem.
Karolina Kasperek