Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Najnowsze agregaty Unii – zmiany narzucili sami rolnicy

Data publikacji 12.11.2019r.

Największy polski producent sprzętu do uprawy roli – spółka Unia – przygotowała na nowy sezon szereg nowości. Zaprezentowała je na Agro Show w Bednarach zastrzegając, że ich wprowadzenie, to pokłosie rozmów z rolnikami i ich wymagań.

W tym roku nastąpiło
połączenie spółek należących do Unii. Teraz jest jeden podmiot Unia sp. z o.o. i jeden właściciel, który ma 100 procent udziałów. Jest nim Michał Piotrowski. Unia przygotowała na nowy sezon kilka nowości. Gama sprzętu do uprawy roli zostanie poszerzona o półzawieszany sześciometrowy agregat talerzowy Ares XM 6 z podwoziem transportowym z kołami 480/45- 17 i hamulcem pneumatycznym. Jest to odpowiedź na prośby rolników, którzy do tej pory szukając tego typu maszyny w ofercie Unii musieli decydować się na agregaty Ares XL dokładając jednocześnie do nich podwozie, które mocowane było za maszyną.

r e k l a m a


– Gdy podwozie zamocowane jest za wałem, niekiedy – jak mówili rolnicy – na nierównościach, przy pełnej prędkości i bardzo płytkiej uprawie, dochodzi do takiej sytuacji, że maszyna wpada w rezonans. Umieszczając je przed wałem takich problemów już nie ma – zaznacza Tomasz Empel, specjalista ds. produktu w firmie Unia.


Ares XM 6 zapowiada nową serię agregatów półzawieszanych, które mają być dostępne w szerokościach roboczych 5, 6 i 8 metrów, a docelowo też 12 metrów. Prezentowany w Bednarach model ma 48 uzębionych talerzy Classic o średnicy 560 mm i grubości 4 mm. Talerze umieszczone są w dwóch rzędach na profilach 80x80 mm, gdzie rozstaw między pierwszym a drugim rzędem talerzy wynosi 80 cm. Talerze obracają się na piastach bezobsługowych, które są wymienne. Zabezpieczenie talerzy stanowią trójkątne amortyzatory gumowe. Za talerzami znajduje się rząd zgrzebeł sprężystych z punktową regulacją głębokości pracy i trzystopniowym ustawieniem kąta natarcia palców. Możliwe jest również umieszczenie przed talerzami brony typu S, która rozgarnia resztki roślinne. Brona ma 24 palce o średnicy 12 mm rozmieszczone w dwóch rzędach, a odstęp między pierwszym a drugim rzędem został ustalony na 44 cm. Zamiast brony S agregat może być też wyposażony w wał nożowy o średnicy 40 cm z amortyzacją gumową lub włókę z regulacją hydrauliczną. Końcowym elementem doprawiająco- zagęszczającym, na którym ustawiana jest głębokość pracy, jest wał rurowy o średnicy 600 mm. Dostępny jest też wał Packer (średnica 700 mm), spiralny (600 mm), ceownikowy (600 mm), teownikowy (620 mm), gumowy (700 mm). Maszynę można doposażyć w przednie koła z regulacją mechaniczną lub hydrauliczną. Agregat Ares XM 6 ma wejść do sprzedaży w przyszłym roku. Będzie kosztował ok. 70 tys. zł netto.

r e k l a m a


Dwa lata temu Unia
zaprezentowała agregat Atlas II w wersji półzawieszanej składanej hydraulicznie. Rok temu debiutowały modele w wersji półzawieszanej na ramie sztywnej. Dopełnieniem linii drugiej generacji Atlasa są narzędzia zawieszane na ramie sztywnej, które będą oferowane w szerokościach 2,5 m, 3 m i 4 m. Są przeznaczone do doprawiania roli po orce. Ich praca wygląda tak, że w pierwszym etapie następuje wyrównanie gleby za pomocą przedniej płozy ze śrubową regulacją. Zamiast płozy mogą być zamontowane spulchniacze śladów. Potem znajduje się wał strunowy o średnicy 400 mm, który rozkrusza duże bryły ziemi. Następnie gleba jest podcinana i spulchniana rozstawionymi w dwóch, trzech lub czterech rzędach zębami sprężynowymi.


Standardem są dwa rzędy zębów typu SX (45x160 mm) z gęsiostópką 260 mm. Opcję stanowią zamontowane na czterech belkach zęby typu SV (45x10 mm) z wąską redlicą dwustronną, umieszczone w trzech rzędach zęby SE (32x12 mm) z dodatkową sprężynę wzmacniającą o grubości 10 mm, które są zakończone gęsiostópką o szerokości podcięcia 175 mm oraz rozmieszczone w dwóch rzędach zęby sztywne SZ (40x25x260 mm), ale z zabezpieczeniem śrubowym (bezpiecznikowym). Za sekcją spulchniającą znajduje się płoza, która wyrównuje pole zapobiegając przesypywaniu się gleby na wał strunowy, który jest kolejnym elementem roboczym. Wał ma średnicę 400 mm i powoduje powtórne zagęszczenie roli. Producent proponuje też wał crosskill o średnicy 400 mm. Końcowym elementem jest uzębiona płoza.

Zobacz także

ELEMENTY ROBOCZE Z WĘGLIKIEM SPIEKANYM
Charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie oraz wysoką twardością. Unia wprowadza jako opcję do agregatów do uprawy uproszczonej Kos Premium, Cross i Cross HP elementy robocze z wlutowanymi węglikami spiekanymi. Zdaniem producenta, wytrzymują one nawet czterokrotnie dłużej w porównaniu do elementów roboczych wykonanych bez użycia tej technologii. Unia zapowiada, że z czasem znajdą zastosowanie w kolejnych maszynach jak agregaty podorywkowe Kos, agregaty do uprawy pasowej Hawk, pługi dłutowe Harrier oraz głębosze Kret.

– Waży 1300 kg i wymaga ciągnika o mocy 100–140 KM – prezentuje 3-metrowy agregat Atlas II Tomasz Empel. – Standardem jest mechaniczna regulacja głębokości, ale w opcji można być przeprowadzana hydraulicznie i to w czasie prac. Pomocnym rozwiązaniem jest zamocowana na maszynie skala głębokości. Atlas II w wersji trzymetrowej przy standardowym wyposażeniu będzie kosztował 22 900 zł netto.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a