r e k l a m a
Rząd chce, aby stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wynosiła 1,00 zł/l oleju. Jest to taka sama stawka jak w 2019 roku. Należy pamiętać, że kwota zwrotu akcyzy jest wyliczana jako iloczyn ilości paliwa zakupionego przez rolnika i stawki zwrotu podatku na 1 l ON w ramach rocznego limitu. Roczny limit został ustalony do powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu rolnika, według stanu na dzień 1 lutego 2020 roku oraz do średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła będącego w posiadaniu rolnika w 2019 roku.
r e k l a m a
● 100 zł do 1 ha użytków rolnych,
● 30 zł do 1 DJP bydła (zarówno dla krów mlecznych, jak i bydła mięsnego).
Rząd jednak nie zdecydował się na rozszerzenie dopłat do paliwa rolniczego dla gospodarstw rolnych prowadzących inną produkcję zwierzęcą. Zatem – dla przykładu – gospodarstwo mające 50 ha użytków rolnych, 30 krów, 10 jałówek i 50 świń, otrzyma dopłaty do paliwa rolniczego tylko do hektarów i bydła, ale już nie do trzody chlewnej.
Zobacz także
W 2020 roku rolnicy będą dwukrotnie składać w urzędach gmin wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Od 1 do 28 lutego 2020 roku trwa pierwszy nabór wniosków o zwrot akcyzy zawartej w ON wykorzystywanym do produkcji rolnej. W tym terminie rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do paliwa rolniczego wykorzystanego od 1 sierpnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku. Z kolei od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2020 roku rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, które kupili w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2020 roku.
Warto zwrócić uwagę, jakie informacje muszą znaleźć się na fakturze potwierdzającej zakup paliwa do gospodarstwa, a co nie jest konieczne. Faktura musi zawierać te same dane osobowe co wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Musi być również wyszczególniona data zakupu paliwa. Natomiast na fakturze nie musi być umieszczony kod CN oleju napędowego ani podany numer rejestracyjny ciągnika rolniczego.
pm