Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Niezbędne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

Data publikacji 25.11.2019r.

? Mój tata ma prawie 86 lat i otrzymuje emeryturę z ZUS, a do niej dodatek pielęgnacyjny i dodatek za pracę przymusową w III Rzeszy. Czy te świadczenia są brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczenia 500 plus dla osób niepełnosprawnych? Czy tata musi mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, skoro pobiera dodatek pielęgnacyjny?

r e k l a m a

! Zgodnie z art. 2 ustawy z 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, przysługuje ono osobom, których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona:
● orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
● orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
● orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
● orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie uzupełniające może być przyznane ww. osobom uprawnionym, jeżeli nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje nie przekracza 1600 zł miesięcznie (brutto).

r e k l a m a

Przy ustalaniu wysokości świadczenia nie są uwzględniane dodatki i świadczenia wypłacane wraz ze świadczeniami emerytalno- rentowymi na podstawie przepisów szczególnych, a więc np. dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy dodatek za pracę przymusową. Nie bierze się również pod uwagę zasiłku pielęgnacyjnego, świadczeń finansowanych ze środków publicznych, ale o charakterze jednorazowym (np. jednorazowego zasiłku z pomocy społecznej czy zasiłku pogrzebowego). Nie jest także wliczana renta rodzinna przysługująca po zmarłym rodzicu osobie, która stała się całkowicie niezdolna do pracy do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki przed osiągnięciem 25. roku życia. Nie jest, oczywiście, uwzględniany dochód z pracy zarobkowej czy też np. z umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej.

Jeżeli dodatek pielęgnacyjny do emerytury Pana ojciec otrzymał z racji ukończenia 75 lat, musi obecnie uzyskać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. W tym celu należy do wniosku o świadczenie uzupełniające dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku) oraz ewentualnie dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia, np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.

Zobacz także

Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności powinny także dołączyć je do wniosku.

Lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku. Jeżeli okaże się niewystarczająca, będzie mógł też zażądać jej uzupełnienia albo przeprowadzić bezpośrednie badanie stanu zdrowia.

Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby dodatek pielęgnacyjny został przyznany przed ukończeniem przez Pana ojca 75 lat z racji uznania go za osobę całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. W takim przypadku stosowne orzeczenie znajdowałoby się w dokumentacji w ZUS i nie byłoby potrzeby wydawania go powtórnie.

Na stronie internetowej ZUS (a także KRUS) jest dostępny formularz wniosku o przyznanie świadczenia uzupełniającego.

Alicja Moroz

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a