Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

ASF w województwie lubuskim

Data publikacji 09.12.2019r.

W dniu 14 listopada 2019 r., na podstawie uzyskanych wyników badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, potwierdzono pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzika padłego w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim.

r e k l a m a

Niezwłocznie podjęto działania związane ze zwalczaniem ASF przez właściwe miejscowo organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK). W dniu 15 listopada 2019 r. w Gorzowie Wielkopolskim pod przewodnictwem Wojewody Lubuskiego odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego WCZK z udziałem Sekretarza Stanu – Pełnomocnika Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Szymona Giżyńskiego oraz Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii, Mirosława Welza.

Jeszcze tego samego dnia wydane zostało rozporządzenie Wojewody Lubuskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, na mocy którego wyznaczono obszar skażony i rozpoczęto jego grodzenie. Obszar skażony został ogrodzony płotem o łącznej długości 36 km. W dniach 15–22 listopada br. prowadzono intensywne przeszukiwania tego obszaru, w tym także z użyciem wojska. Następnie w oparciu o wyniki przeprowadzonych przeszukiwań podjęto decyzję o poszerzeniu obszaru skażonego i budowie ogrodzenia o długości 79 km na granicy pomiędzy województwami lubuskim i wielkopolskim w celu uniemożliwienia przeniesienia wirusa na teren województwa wielkopolskiego. W tej chwili wciąż trwają prace związane z budową ogrodzenia, których zakończenie planowane jest na dzień 27 listopada br.

r e k l a m a

Środki i rozwiązania wdrożone obecnie przez Inspekcję Weterynaryjną z powodzeniem zostały zastosowane także w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, takich jak Czechy czy Belgia, co jest bezsprzecznym świadectwem ich skuteczności w walce z chorobą i daje realną szansę na ograniczenie transmisji wirusa na kolejne obszary naszego kraju.

Warto również zwrócić uwagę, iż już od ponad 3 lat Inspekcja Weterynaryjna prowadzi na terenie całego kraju kampanię informacyjną, organizując liczne szkolenia, spotkania i konferencje, podnoszące świadomość wśród rolników, hodowców świń, producentów żywności, myśliwych i leśników, ale także kształtujące szeroko rozumianą świadomość społeczną.

Tekst ukazał się w związku z umową o współpracy między Głównym Inspektoratem Weterynarii a „Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym”.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a