Data publikacji 05.12.2019r.
Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Masz już prenumeratę lub dostęp?
Zaloguj się
Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu
? Sąsiad ma zamiar sprzedać gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha albo 5 ha gruntów, w tym hektar lasu. Zastanawiam się nad kupnem któryś z tych gruntów. Czy to prawda, że Lasom Państwowym może przysługiwać prawo pierwokupu?
! Artykuł 37a ustawy o lasach określa, że w przypadku sprzedaży gruntu oznaczonego jako las niestanowiącego własności Skarbu Państwa (SP), SP reprezentowanemu przez Lasy Państwowe przysługuje z mocy prawa prawo pierwokupu tego gruntu. Przepisów powyższych nie stosuje się:
● jeżeli nabywcami są: małżonek zbywcy, krewni lub powinowaci zbywcy w linii prostej bez ograniczenia stopnia, krewni lub powinowaci zbywcy w linii bocznej do trzeciego stopnia oraz osoba związana ze zbywcą z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli oraz jednostka samorządu terytorialnego;
● w przypadku dziedziczenia;
● w przypadku zbycia gospodarstwa rolnego, o którym mowa w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego, w którym powierzchnia nieruchomości rolnej albo łączna powierzchnia nieruchomości rolnych jest nie mniejsza niż 1 ha).
W przypadku gdy prawo pierwokupu gruntu z mocy prawa przysługuje kilku podmiotom, pierwszeństwo w wykonaniu prawa pierwokupu przysługuje Lasom Państwowym.
Zatem jeżeli będzie Pan nabywał grunty rolne z lasem, to Lasom Państwowym będzie przysługiwało prawo pierwokupu. Według ustawy, o treści umowy sprzedaży notariusz niezwłocznie zawiadomi nadleśniczego właściwego ze względu na miejsce położenia gruntu. Prawo pierwokupu może być wykonane w terminie miesiąca od dnia otrzymania przez nadleśniczego odpowiednio zawiadomienia o treści umowy lub zawiadomienia o treści jednostronnej czynności prawnej. Lasy Państwowe wykonują prawo pierwokupu przez złożenie oświadczenia w formie aktu notarialnego u notariusza. Natomiast w przypadku gdy nastąpi sprzedaż gospodarstwa rolnego, o którym mowa w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, Lasom Państwowym nie będzie przysługiwało prawo pierwokupu. Za gospodarstwo rolne w świetle Kodeksu cywilnego uważa się bowiem grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
as