r e k l a m a
Uszkodzenia uznano za następstwo używania e-papierosa. Ta choroba przypomina tzw. popcornowe płuco, zwane naukowo zarostowym zapaleniem oskrzelików. Obserwuje się je u pracowników, którzy narażeni są na działanie chemicznej substancji zwanej diacetylem. Jest ona stosowana w przemyśle spożywczym do nadawania potrawom maślanego smaku. Używa się jej m.in. do produkcji popcornu, który przygotowuje się do spożycia w kuchenkach mikrofalowych. Kiedy się go wdycha, skutkuje to zapaleniem i niedrożnością tzw. drobnych dróg oddechowych. Podobne przypadki zaobserwowano niedawno także w Kanadzie.
– Typ uszkodzeń w płucach, na który cierpiał nasz pacjent, również nastoletni, jest inny od wzorca uszkodzeń obserwowanych u rzeszy niedawnych pacjentów w Stanach Zjednoczonych. A to oznacza, że istnieje więcej niż jeden sposób, w jaki wapowanie może uszkadzać płuca – powiedział kierujący zespołem badawczym dr Karen Bosma, współpracownik naukowy w Lawson Health Research Institute w Londynie w kanadyjskiej prowincji Ontario.
r e k l a m a
Ciężarnym nie wolno!
W przypadku kanadyjskim nastolatek znalazł się w szpitalu, będąc w zagrażającym życiu stadium ostrego zapalenia oskrzelików. Zgłosił się po tygodniu nieustannego kaszlu. W trakcie hospitalizacji sztucznie podtrzymywano u niego funkcje życiowe.
Zobacz także
Stan chłopca okazał się na tyle poważny, że lekarze zakwalifikowali go do transplantacji płuc. Ostatecznie przeszczepu uniknięto, ale jego płuca są doszczętnie zniszczone i wymagają jeszcze bardzo długiego leczenia.
Wapowanie niesie ze sobą ogromne ryzyko i na razie nierozpoznane są ani bezpośrednie, ani odległe skutki używania papierosów elektronicznych. Naukowcy przestrzegają, by po ten rodzaj papierosów nie sięgały absolutnie kobiety w ciąży, osoby, które nigdy nie paliły oraz młodzież.
Eksperci podejrzewają, że winowajcą może być również oleista substancja chemiczna, znana pod nazwą octan tokoferylu (octan witaminy E). Jest on używany w bardzo wielu produktach, ale okazuje się szkodliwy, kiedy jest podgrzewany i wdychany. Powoduje wtedy ogromne zniszczenia w płucach. Eksperci podkreślają, że papierosy elektroniczne nie są kontrolowane pod kątem zawartości substancji, które są w nich wdychane. To często substancje, które spożyte nie spowodują żadnej szkody, ale wciągnięte z powietrzem do płuc bardzo je uszkodzą.
Narażone są przede wszystkim osoby, które modyfikują swoje urządzenia albo też używają nielegalnych modyfikowanych liquidów. Dotyczy to zwłaszcza liquidów zawierających THC. To w nich przeważnie używa się octanu witaminy E.
Jeśli nawet e-papieros nie przyprawi nas o szybką śmierć, to i tak z wielkim prawdopodobieństwem wywoła groźne choroby. Coraz liczniejsze dane potwierdzają związek wapowania z astmą i przewlekłymi chorobami płuc, a ci, którzy jednocześnie wapują i palą zwykłe papierosy, narażeni są bardziej na choroby układu krążenia. I mitem jest, że e-papieros nie uzależnia. Niestety, zawiera też nikotynę, a to ona m.in. powoduje uzależnienie.
Karolina Kasperek