Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Epidemia w Chinach napędza produkcję

Data publikacji 13.12.2019r.

Szalejący na świecie afrykański pomór świń wpływa na sytuację producentów trzody chlewnej i jest dominującym tematem podczas spotkań organizowanych w terenie. Wszyscy zastanawiają się, jaki będzie dalszy rozwój sytuacji i jak to wpłynie na poziom cen żywca.

Przy rozprzestrzeniającym się afrykańskim pomorze świń ochrona stad jest podstawą. Zwłaszcza w sytuacji, gdy populacja dzików wciąż jest wysoka. Mówiono o tym podczas szkolenia zorganizowanego przez firmę P.H. Konrad w Kamionku koło Gniezna. Producenci trzody chlewnej mogli posłuchać między innymi o zasadach bioasekuracji stad oraz prognozach dotyczących rynku trzody chlewnej. Uczestników spotkania przywitał Remigiusz Bilski, kierownik regionu ds. trzody chlewnej.

r e k l a m a

Afrykański pomór świń, podobnie jak wiele innych chorób, szerzy się przede wszystkim z powodu zaniedbań w obszarze bioasekuracyjnym. Wdrożenie procedur ochrony stad zmniejsza ryzyko wprowadzenia i rozprzestrzenienia schorzeń. Zdaniem specjalistów, są różne czynniki wpływające na prawidłowe funkcjonowanie zasad bioasekuracji, w tym motywacja samych rolników do wprowadzenia zmian.

– Zadaniem rolników jest nie tylko bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji, ale także napiętnowanie tych producentów, którzy lekceważą wymogi – podkreślał prof. Zygmunt Pejsak z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Krakowie.

r e k l a m a

Jak opowiadał, w zwalczaniu ASF w Hiszpanii zdecydowane postępy osiągnięto dopiero od momentu powołania lokalnych i regionalnych zespołów kontroli bioasekuracji gospodarstw, w skład których wchodzili wybrani przez samych rolników producenci świń. Oni nawzajem byli w stanie skutecznie i odpowiedzialnie się skontrolować.

Podstawowym warunkiem walki z ASF jest, zdaniem eksperta, także szybkie wypłacanie odszkodowań wszystkim poszkodowanym w następstwie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w stadzie.


Dynamiczne zmiany w Chinach
Zdaniem prof. Zygmunta Pejsaka, straty z powodu ASF sięgną w 2019 i 2020 roku w skali globalnej 300 mln świń, co stanowi 20% całkowitej produkcji. Zabraknie loszek i knurków na remont stad. W Polsce w ciągu 56 miesięcy rozprzestrzeniania się choroby liczba gospodarstw spadła z 244 do 154 tys. Na samej tylko Lubelszczyźnie z około 40 tys. do nieco ponad 24 tys., a liczba świń w tym regionie zmalała z 866 tys. sztuk do 514 tys. sztuk.

Jak podkreślał prelegent, niezależnie od afrykańskiego pomoru świń produkcja trzody chlewnej w krajach Unii Europejskiej od 2016 roku rośnie. Światowa konsumpcja wieprzowiny także wzrasta, jednak wolniej niż innych gatunków mięsa. Jeszcze w 2018 roku za blisko połowę światowej produkcji wieprzowiny odpowiadały Chiny. Obecnie sytuacja uległa zmianie.

– W ostatnich latach produkcja wieprzowiny w Chinach wynosiła około 54–55 mln ton rocznie. W 2019 roku ma się zmniejszyć o 7,5 mln ton, a w 2020 o kolejne 19,3 mln ton. Już teraz pogłowie świń zmniejszyło się w tym kraju o 30%, a według prognoz, do końca 2020 roku spadnie do 275 mln sztuk, czyli zmniejszy się aż o 40% w porównaniu z 2018 rokiem – mówiła dr Magdalena Kowalewska z BNP Paribas.

Ponieważ wieprzowina jest najczęściej wybieranym gatunkiem mięsa w Chinach, rozprzestrzenianie się ASF powoduje rekordowy wzrost cen. Wirus afrykańskiego pomoru wykryto w Chinach w większości możliwych wektorów, czyli u świń, dzików, w paszy oraz wędlinach.

– Wielu producentów trzody chlewnej zrezygnowało z prowadzenia produkcji i jest niechętnych do odbudowywania stad w obawie przed epidemią ASF. Władze chińskie starają się jak mogą zachęcić rolników do zwiększenia produkcji wieprzowiny, a także innych gatunków mięsa. Póki co import jest bardzo wysoki, co stymuluje wzrost produkcji w innych krajach, w tym u czołowych producentów jak USA czy Brazylia. Również eksport z Unii Europejskiej do Chin wzrósł w stosunku do roku ubiegłego o 55%, pomimo że produkcja mięsa wieprzowego w UE w okresie od stycznia do sierpnia 2019 roku zmniejszyła się o 1,5% w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku – wyliczała Magdalena Kowalewska.


Wielkość paszy ma znaczenie
Zdaniem Tomasza Kaniewskiego z firmy Cargill, przewidywania są takie, że stan pogłowia w Chinach wróci do poziomu sprzed wybuchu ASF w 2026 roku.

– Odbudowa będzie również ograniczana przez inne czynniki, takie jak dostępność genetycznie wysokiej jakości prosiąt czy obiektów o wysokim bezpieczeństwie biologicznym – mówił specjalista z firmy Cargill.

Wykładowca opowiadał też o aspektach związanych z efektywnym żywieniem świń. Zwracał między innymi uwagę na formę fizyczną paszy, która wpływa na ilość pobranej mieszanki.

– Duży stopień rozdrobnienia paszy o wielkości cząstek poniżej 0,5 mm może przyczyniać się do wzrostu zapylenia w budynkach, zawieszania się paszy oraz owrzodzeń przewodu pokarmowego. Z kolei grubsze frakcje paszy powyżej 0,7 mm mogą powodować pogorszenie strawności mieszanki – podkreślał Tomasz Kaniewski.

Wzrost strawności paszy to większe jej pobranie przez zwierzęta. Jednym z procesów, który istotnie wpływa na poprawę strawności jest granulowanie. Może ją zwiększyć o 4–8%. Ponadto proces ten wpływa korzystnie na wykorzystanie energii oraz zmniejsza skażenie mikrobiologiczne. Prowadzi też do równomiernego wymieszania komponentów paszowych.


– Wpływ żywienia na efektywność produkcji jest bardzo duży i nie ogranicza się tylko do wartości pokarmowej pasz. Nawet najdroższe komponenty paszowe bez prawidłowego wymieszania, rozdrobnienia czy też poddania procesowi uszlachetniania, mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów w produkcji – podkreślał Tomasz Kaniewski.

Forma fizyczna paszy przekłada się na wyniki produkcyjne, co w szczególności jest ważne w żywieniu młodych zwierząt. Zwłaszcza dieta oparta na paszy granulowanej oddziałuje pozytywnie na wyniki produkcyjne świń, przy czym, jak twierdził prelegent, wielkość granulatu nie wpływa istotnie na zróżnicowanie w wynikach, dlatego zabieg kruszenia nie wydaje się być uzasadniony.

Dominika Stancelewska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a