Data publikacji 18.12.2019r.
Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Masz już prenumeratę lub dostęp?
Zaloguj się
Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu
? Czy mogę darować kilka hektarów gruntów rolnych córce, która jest żoną rolnika? Jest ona ubezpieczona jako domownik, lecz nie ma wykształcenia rolniczego. Czy córka będzie mogła od razu wydzierżawić te grunty pod farmę fotowoltaiczną?
! W pytaniu poruszył Pan kilka kwestii. Przede wszystkim może Pan przekazać nieruchomości rolne objęte ustawą z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR) także w przypadku, gdy córka nie spełnia przesłanek rolnika indywidualnego. Według art. 2a UKUR nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny. Zasada ta nie dotyczy jednak nabycia nieruchomości rolnej m.in. przez osobę bliską zbywcy, czyli dzieci. Natomiast córka ma, co do zasady, obowiązek prowadzenia działalności rolniczej na tych gruntach. Nabywca nieruchomości rolnej jest bowiem zobowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. W przypadku natomiast osoby fizycznej – prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie powyższym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.
Jednocześnie ustawa wskazuje, że dyrektor KOWR może wyrazić zgodę na wcześniejsze przeniesienie własności. Zrobi to na wniosek nabywcy nieruchomości w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym. Organem wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, jest tutaj minister rolnictwa.
Reasumując, po przekazaniu gruntów rolnych na podstawie umowy darowizny córka może wystąpić z wnioskiem do KOWR o wyrażenie zgody na oddanie w dzierżawę części gruntów na potrzeby farmy fotowoltaicznej. Takie działanie może uzasadnić względami finansowymi oraz koniecznością zwiększania ilości energii odnawialnej w konsumpcji ogólnej energii, co wynika np. z dyrektyw unijnych.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń