r e k l a m a
Znoszenie jajek warunkowane
jest dawką pokarmową oraz światłem. To ostatnie, to ważny czynnik. Gęsi w sezonie dzień świetlny mają ograniczony do 10 h na dobę. Resztę czasu spędzają w zupełnych ciemnościach. Światło bowiem stymuluje przysadkę mózgową. Jego duża ilość powoduje, że wzrasta temperatura ciała gęsi i chcą one przystąpić do wylęgu jaj ograniczając dalsze znoszenie.
r e k l a m a
Do 2017 r. rolnik mielił zboże w stacjonarnych mieszalniach. Od dwóch lat za przygotowanie paszy odpowiada mobilna mieszalnia Westholt GMA 5000. Jest to urządzenie, które pozwala na przygotowanie pełnoporcjowej karmy dla wszystkich gatunków zwierząt hodowlanych. Można w niej bowiem zastosować różne rodzaje sit, co pozwala na sporządzenie zarówno paszy o strukturze grubej (drób), jak i miałkiej i dobrze rozdrobnionej (trzoda chlewna). Maszyna pobiera poszczególne składniki, waży je, śrutuje ziarno i rozładowuje wymieszaną paszę do silosów. Główne elementy, z których składa się automatyczna mieszalnia pasz to: śrutownik bijakowy, zbiornik paszy z pionowym mieszadłem, kompresor do zasysania składników i wydmuchu gotowej paszy, cyklon z samoczyszczącymi filtrami, elektroniczny system ważenia, zasobniki do podawania olejów i dodatków witaminowo-mineralnych oraz podwozie z pneumatycznymi hamulcami.
Zobacz także
W gospodarstwie przy każdym
z budynków inwentarskich znajdują się silosy paszowe, z których karma poprzez paszociągi transportowana jest do karmników. Mobilna mieszalnia pasz poszczególne surowce pobiera poprzez własny system zasysający do komory mieszania. Pojemność zbiornika wynosi 5 t. Proces mieszania trwa 45 min, z czego 20 min trwa mielenie, 10 mieszanie i 15 min wysyp. Cały proces jest w pełni zamknięty. Surowce paszowe, jak i gotowa pasza nie mają kontaktu z powietrzem atmosferycznym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku drobiu i trzody chlewnej. Samochody z paszą nie przyjeżdżają do gospodarstwa, co ma ogromne znaczenie dla jego bioasekuracji.
Urządzenie napędzane jest poprzez WOM ciągnika. Ma swoją własną pompę i układ hydrauliczny, który odpowiada za prace poszczególnych elementów maszyny. W książce obsługi moc traktora została określona na 150 KM. Producent informuje, że maszyna zużywa od 1,5 do 3 l ON na przygotowanie jednej tony paszy w zależności od jej rodzaju.
– Z doświadczenia mogę powiedzieć, że moc jest uzależniona od rodzaju paszy. Dla drobiu wystarczy 120 KM a w przypadku trzody niezbędne będzie zapewnienie ciągnika o silniku z mocą 160 KM. Wszystko przez strukturę paszy. Dla świń jest ona drobniejsza. Ja korzystam z traktora, którego silnik dysponuje 230 KM mocy. Ciągnik z mieszalnią ma włączony WOM w trybie EKO. Kręci się z prędkością 1 tys./obr./min, ale praca silnika odbywa się z prędkością 750 obr./min. Mieszalnik nie wymaga dodatkowego zasilania elektrycznego z sieci. Po jego zakupie w znacznym stopniu spadły rachunki za prąd – opowiada Janusz Bystron.
Produkcja paszy odbywa się
w trybie zamkniętym nie generuje więc kurzu. Powstaje on jedynie przy wsypywaniu dodatków witaminowych do specjalnego zasobnika. Pobranie składników odbywa się automatycznie w oparciu o komputer sterujący. Po ustaleniu żądanych wartości w procesie mieszania, pobiera on zadane ilości komponentów paszowych. Maszyna jest także wyposażona w instalację pneumatyczną zasilaną z ciągnika, która odpowiada za czyszczenie 14 filtrów. Są one bezobsługowe. Przez dwa lata użytkowania mieszalnika nie było konieczności ich odkręcenia. Za separacje metalowych zanieczyszczeń odpowiada zaś specjalny magnes.
W przypadku żywienia drobiu, dodatkowym atutem jest możliwość podania komponentów płynnych. W gospodarstwie na każdą tonę paszy podawanych jest około 55 l oleju rzepakowego bądź sojowego. Natłuszczona karma ma większą energetyczność. Na 5 t paszy niezbędne jest podanie 225 l oleju, który w całej jej ilości zostaje rozprowadzony równomiernie.
– Inwestycja daje spore oszczędności i szybko się spłaciła dzięki średnim oszczędnościom wynikającym z przygotowania tony paszy w wysokości 150 zł. W ramach gospodarstwa prowadzona jest działalność usługowa. W przyszłości będziemy zwiększać ilość usług świadczonych mieszalnikiem. Do tej pory paszę przygotowywaliśmy dla gospodarstw specjalizujących się w hodowli bydła i produkcji trzody chlewnej – mówi Janusz Bystron.
Tomasz Ślęzak