Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy będąc w spółce, można być ubezpieczonym w KRUS?

Data publikacji 03.03.2020r.

? Zamierzamy z dwoma rolnikami zająć się, oprócz prowadzenia działalności rolniczej, przetwórstwem naszych produktów rolnych. W tym celu chcemy powołać odrębny podmiot. Początkowo myśleliśmy o spółdzielni rolników, ale podobno wymaganych jest 10 osób, dlatego wybierzemy spółkę z o.o. Jak założyć taki podmiot i czy nadal możemy być ubezpieczeni w KRUS jako wspólnicy w takim podmiocie i jednocześnie prowadzący gospodarstwo rolne?

! Według ustawy z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników, założycielami takiej spółdzielni mogą być rolnicy, których liczba nie może być mniejsza niż 10. Natomiast inne zasady odnoszą się do spółki. Szkoda, że ustawa o spółdzielniach rolników wymaga tak dużej liczby założycieli, gdyż spółdzielnia to forma lepiej sprawdzająca się w realiach wiejskich. Warto dodać, że w Niemczech, gdzie spółdzielnie są bardzo popularne (także wśród rolników), do złożenia tego podmiotu potrzebne są tylko 3 osoby.

Artykuł 151 Kodeksu spółek handlowych wskazuje, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób. Wspólnicy są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki. Nie odpowiadają oni za zobowiązania spółki.

Umowa spółki określa, czy wspólnik może mieć tylko jeden, czy więcej udziałów. Jeżeli wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, wszystkie udziały w kapitale zakładowym powinny być równe i są niepodzielne. Według art. 154 k.s.h. kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5000 zł. Wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł.

W celu zawarcia umowy sp. z o.o. wspólnicy albo muszą pójść do notariusza (umowa w formie aktu notarialnego), albo mogą skorzystać ze wzorca umowy. Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

W świetle k.s.h. do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się:

  • zawarcia umowy spółki,
  • wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej – także wniesienia nadwyżki, z uwzględnieniem art. 158 § 11,
  • powołania zarządu,
  • ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki,
  • wpisu do rejestru.

W spółce z o.o. istotny jest zarząd, który prowadzi jej sprawy i ją reprezentuje. Składa się on z jednego albo większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona. Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Uchwała wspólników lub umowa spółki może określać wymagania, jakie powinni spełniać kandydaci na stanowisko członka zarządu.

Jeżeli chodzi o spółki z o.o. wieloosobowe, to z reguły nie ma problemów odnośnie do dalszego ubezpieczenia rolnika (wspólnika sp. z o.o.) w KRUS. Natomiast problem jest ze spółkami jednoosobowymi oraz spółkami osobowymi. Mianowicie za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w świetle ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczącej ubezpieczenia w ZUS uważa się: wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Oczywiście kwestie ubezpieczenia w rolniczej Kasie zawsze trzeba także wyjaśnić czy potwierdzić w oddziale KRUS.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a