Rozwój oferty produktowej CIECH Sarzyna ma wesprzeć nowoczesne laboratorium badawczo-rozwojowe, które otrzymało niedawno prestiżową certyfikację GLP („Good Laboratory Practice”, pol. „Dobra Praktyka Laboratoryjna”).
Przyspieszenie z certyfikacją GLP
Ważnym celem nowej strategii
CIECH Sarzyna jest również pełne
wykorzystanie potencjału produkcyjnego
zakładu w Nowej Sarzynie
poprzez przeniesienie produkcji
z przejętej w 2018 roku hiszpańskiej
spółki Proplan – dostawcy
środków ochrony roślin działającego
na trzech kontynentach.
Znaczącą przewagą konkurencyjną
polskiej spółki, będącej liderem
na krajowym rynku herbicydów
zbożowych, jest największa
w Europie instalacja do produkcji
MCPA. Nowoczesna linia produkcyjna
gwarantuje najwyższą jakość
produktów wytwarzanych przez
CIECH Sarzyna, pozbawionych zanieczyszczeń.
Przedstawiciele CIECH Sarzyna przypomnieli również, że spółka realizuje obecnie największy w swojej historii plan inwestycyjny w nowe produkty, napędzany przez innowacje opracowywane we własnym, nowoczesnym laboratorium badawczo-rozwojowym, które posiada certyfikację GLP, zapewniającą jakość i wiarygodność uzyskiwanych wyników badań od momentu ich planowania. Umożliwia to CIECH Sarzyna prowadzenie szybszych procesów rejestracyjnych, a w połączeniu z dostępem do wielu substancji aktywnych, uzyskanym dzięki integracji z hiszpańskim oddziałem, znacząco przyśpieszy rozwój biznesu AGRO Grupy CIECH. A biznes AGRO Grupy CIECH rósł w Polsce w ostatnich latach szybciej niż rynek.
– Rynek środków ochrony roślin w Polsce rośnie i po raz pierwszy przekroczył wartość 3 mld zł – mówi Jacek Skwira, dyrektor marketingu Strategicznego i Zarządzania Portfelem Produktów w biznesie Agro Grupy CIECH. W minionym roku najbardziej rósł w Polsce rynek środków ochrony roślin w ziemniakach (+12,6%, głównie za sprawą większej presji zarazy ziemniaka), burakach cukrowych (+ 12,4% i wynikało to z 10% wzrostu powierzchni uprawy) i w kukurydzy (+6,1%, też wzrost areału uprawy szacowanego na 1,35 mln ha).
Jak wyjaśniał Jacek Skwira, w naszym klimacie dominującą grupą produktów wykorzystywanych w ochronie roślin są herbicydy i zaraz po nich fungicydy. Zauważył, że po raz pierwszy wartość rynku fungicydów przekroczyła w Polsce wartość rynku herbicydów i ta tendencja będzie prawdopodobnie utrzymana. W Polsce wykonuje się średnio ok. 1,2 zabiegu na hektar, na co składa się ok. 1,4 produktu na hektar (w jednym zabiegu stosuje się czasami dwa produkty).
Szersze rejestracje rodziny Chwastox
Przykładem intensywnie prowadzonych
działań badawczo-
-rozwojowych, których celem
jest między innymi doskonalenie
obecnych produktów, jest znaczące
poszerzenie zakresu stosowania
produktów z rodziny Chwastox
– zarówno pod kątem zwalczanych
chwastów, jak i chronionych
gatunków zbóż. Poszerzeniu
uległo m.in. spektrum chwastów
zwalczanych przez Chwastox
Extra 300 SL – do dotychczasowych
dołączyły: gorczyca polna,
kurzyślad polny i wilczomlecz
obrotny. Z kolei Chwastox Nowy
Trio 390 SL można teraz stosować
dodatkowo w jęczmieniu ozimym
i pszenżycie jarym, a środek zwalcza
o 5 chwastów więcej – rumian
polny, komosę białą, dymnicę pospolitą,
iglicę pospolitą oraz szarłat
szorstki.
Niepodważalny rynkowy lider, Chwastox Turbo 340 SL, uzyskał dodatkowo możliwość stosowania w jęczmieniu ozimym, pszenicy jarej i pszenżycie jarym. Środek zwalcza teraz również aż 14 dodatkowych chwastów. W przypadku Chwastox D 179 SL etykieta rejestracyjna została rozszerzona o możliwość stosowania w pszenżycie ozimym, jęczmieniu ozimym, życie, jęczmieniu jarym, pszenicy jarej i owsie, a spektrum zwalczanych chwastów wzrosło o 10 gatunków.
– Obecnie w Polsce dopuszczonych jest około 300 substancji aktywnych obecnych w ponad 2300 produktach. Lista produktów ciągle się rozszerza, ale jednocześnie liczba substancji aktywnych, w związku z ich wycofywaniem na poziomie unijnym, maleje. Dlatego rolnicy stają przed coraz większym problemem planowania skutecznej ochrony swoich upraw. Znamy ich oczekiwania i potrzeby, dlatego CIECH systematycznie rozbudowuje swoje portfolio w oparciu o dostępne substancje, tworząc kompleksowe programy ochrony najważniejszych upraw w Polsce. Łączymy przy tym wysoką jakość produktów CIECH wynikającą z działań badawczo-rozwojowych z prawie 60-letnią tradycją produkcji środków ochrony roślin – mówi Wojciech Babski, prezes zarządu CIECH Sarzyna.
Pełne programy w kluczowych uprawach
Elementem konsekwentnego
rozwoju oferty CIECH Sarzyna
o nowe produkty dla rolnictwa
(asortyment spółki w ciągu ostatnich
trzech lat został prawie
po dwojony) jest również oferowanie
klientom pełnych programów
ochrony roślin dla kluczowych
upraw. W zbożach
spółka oferuje pełną
ochronę herbicydową
na chwasty
jedno- i dwuliścienne,
regulację wzrostu,
pełną ochronę
fungicydową oraz
zaprawianie nasion.
W przypadku uprawy
kukurydzy jest
to pełna technologia
ochrony herbicydowej
o działaniu
nalistnym i doglebowym,
a w rzepaku –
ochrona herbicydowa
i fungicydowa oraz skracanie
rzepaku.
Podsumowując najważniejsze wydarzenia minionego roku, przedstawiciele CIECH Sarzyna podkreślili przede wszystkim bardzo dobrą sprzedaż produktów marki Chwastox, najchętniej stosowanych herbicydów do wiosennej ochrony zbóż w Polsce. Ich udział rynkowy w aplikacji wiosennej systematycznie rośnie – w sezonie 2019 co trzeci hektar polskich zbóż był chroniony tymi preparatami.
Jak podkreślał Bartosz Waniorek, product manager z Działu Marketingu Biznesu Agro Grupy CIECH – produkty z rodziny Chwastox to najczęstszy wybór kolejnych pokoleń rolników, ponieważ mechanizm działania MCPA, będącej analogiem naturalnych auksyn, powoduje, że chwasty nie uodparniają się na ich działanie. Dodatkowo szeroki wybór środków w ofercie marki pozwala na właściwy dobór odpowiedniego rozwiązania do typu uprawy i poziomu jej zachwaszczenia.
CIECH na wszystkich kontynentach
Nowa strategia CIECH Sarzyna zakłada
również dalszy, dynamiczny
rozwój sprzedaży na rynkach zagranicznych.
Celem spółki jest obecność
na ponad 60 rynkach zbytu z możliwością
budowy struktur sprzedażowych
(dziś produkty CIECH Sarzyna
trafiają do około 50 różnych krajów
na wszystkich kontynentach).
Jak przypomnieli przedstawiciele
CIECH Sarzyna, w ostatnich latach
przychody spółki z eksportu wzrosły
3,5-krotnie, a środki ochrony
roślin z Nowej Sarzyny trafiły m.in.
na rynek australijski, kanadyjski czy
tajlandzki.
Podczas konferencji podkreślono również bardzo dobry przebieg integracji z Proplanem i korzyści z tego płynące, w tym przejęcie obszernego portfela produktów i substancji aktywnych przez CIECH, dostęp do nowych rynków zbytu czy dostęp do nowej infrastruktury badawczo-rozwojowej. Ważną korzyścią tej akwizycji jest również możliwość wymiany portfeli produktowych obu spółek na ich głównych rynkach. CIECH rozpoczął już projekty mające na celu zaoferowanie w Hiszpanii środków zawierających produkowaną w polskich zakładach Grupy substancję MCPA, wykorzystywaną m.in. do ochrony zbóż i kukurydzy, a także plantacji trwałych, w tym gajów oliwnych. Z kolei na polski rynek trafiły już produkty z oferty Proplanu – m.in. Toscana 75 WG.
Benefity dla lojalnych klientów
CIECH Sarzyna będzie również
kontynuować rozwój programów
lojalnościowych: „Teraz Sarzyna”
i „Twoja Sarzyna”, a konferencja
była okazją do nagrodzenia
zwycięzców
zakończonych
edycji i przybliżenia
nowych zasad tych
programów obowiązujących
w br.
Wśród licznych korzyści,
które oferuje
CIECH Sarzyna, warto
wskazać na atrakcyjne
bonusy i rabaty
dla stałych klientów,
możliwość udziału
w spotkaniach oraz
szkoleniach.
Więcej o najnowszej ofercie produktów CIECH Sarzyna, w tym ciekawych rozwiązaniach herbicydowych w kukurydzy (Nikosar 060 OD, Juzan 100 SC i Tezosar 500 SC), fungicydowych w zbożach (Procarb 450 EC).
Marek Kalinowski