Wyniki za cały okres 6 lat funkcjonowania The Good Growth Plan będą opublikowane w marcu br., jednak już teraz, na podstawie wyników za 2018 r,. można powiedzieć, że zakładane globalne cele zostały przekroczone w przynajmniej trzech zobowiązaniach.
Cele zrealizowane z nawiązką
Dobiegającą końca pierwszą
edycję sztandarowego programu
firmy na rzecz zrównoważonego
rolnictwa, The Good Growth
Plan podsumowała na konferencji
w Warszawie Izabela Wawerek,
dyrektor ds. Zrównoważonego Biznesu
w Europie Centralnej. Zapowiedziała
też jego nową odsłonę
na przyszły rok.
Jak mówiła, pierwsze ze zobowiązań, w którym globalne cele zostały przekroczone, to zobowiązanie w zakresie zwiększenia różnorodności biologicznej i poprawy kondycji ziemi uprawnej – podwojony został zakładany cel objęcia 5 mln ha projektem Operation Pollinator (w Polsce znanym pod nazwą Akcja na rzecz Owadów Zapylających).
Drugie przekroczone zobowiązanie dotyczy poprawy urodzajności ziemi uprawnej na ponad 10 mln ha. Trzecie zobowiązanie, to przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa pracy 20 mln osób, które zostało przekroczone o 13,8 mln przeszkolonych.
To są globalne zobowiązania Syngenta realizowane z nawiązką. Wiele działań jest widocznych na naszym krajowym podwórku. To liczne szkolenia z zakresu bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, bezpieczeństwa operatorów opryskiwaczy, bezpieczeństwa i bioróżnorodności środowiska.
RemDry rozwiąże problem
Syngenta przedstawia i promuje
zrównoważone rozwiązania przy
każdej okazji – na konferencjach
zimowych i na spotkaniach wiosennych
na Polach Klasy S. Od kilku
lat pokazywane i wdrażane jest
przez firmę kompleksowe rozwiązanie
służące utylizacji wypłuczyn
po myciu opryskiwaczy o nazwie
RemDry.
– Dzięki RemDry zarówno duże, jak i małe gospodarstwa mogą zarządzać płynnymi pozostałościami zanieczyszczonej wody po myciu opryskiwacza w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku, zapobiegając zanieczyszczeniom miejscowym. RemDry nie wymaga powierzchni betonowej ani żadnej innej trwałej podstawy, co znacznie zmniejsza końcowy koszt dla rolnika – mówi Izabela Wawerek, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Syngenta.
Podstawą kompleksowego rozwiązania RemDry jest rozkładany basenik (można go rozłożyć w dowolnym miejscu, ale na równym terenie). Do tego basenika wypryskuje się wodę z mycia opryskiwacza, a następnie przepompowuje się ją do w miniszklarni z dnem wyłożonym folią. Tam woda jest odparowywana, a na dnie pozostają resztki substancji środka ochrony. Te razem z folią muszą być oczywiście poddane profesjonalnej utylizacji.
Marek Kalinowski