? Wybudowałem budynek gospodarczy na paszę dla bydła. Inwestycję w całości sfinansowałam z własnych środków. W urzędzie gminy powiedziano mi, że nie przysługuje mi ulga inwestycyjna, bo budynek gospodarczy nie jest budynkiem inwentarskim. Czy rzeczywiście tak jest? Z informacji ze starostwa z ewidencji gruntów i budynków mam informację, że ten budynek zalicza się do kategorii 2. – budynki służące gospodarce rolnej, jak: produkcyjne, gospodarcze, inwentarsko- składowe.
! Zgodniez art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1256), podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska.
Problem polega na tym, że w orzecznictwie i literaturze prawniczej prezentowane są odmienne stanowiska dotyczące wykładni tego przepisu. Według jednego z nich, podzielanego najczęściej przez organy podatkowe, możliwość przyznania ulgi z tytułu wydatków inwestycyjnych na modernizację budynków inwentarskich dotyczy wyłącznie budynków inwentarskich, w których odbywa się chów, hodowla i utrzymanie zwierząt, czyli takich, w których przebywają zwierzęta. Ulgą nie są objęte inne budynki, choćby pośrednio związane z utrzymaniem zwierząt, lecz wyłącznie te, które temu utrzymaniu służą, a więc zajęte są na ten cel.
Takie stanowisko zajął m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 19 maja 2016 r. (sygn. akt: I SA/Sz 204/16), wskazując, że z dniem 1 stycznia 2003 r. art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym został doprecyzowany. Zmiana przepisu świadczy o zamiarze ustawodawcy zawężenia prawa do ulgi wyłącznie do budynków „służących” do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich, a nie również do budynków (lub ich części), które w jakikolwiek (pośredni) sposób są związane z taką działalnością (np. magazyny, garaże itp.).
Dodajmy, że przed tą datą w przepisie była jedynie mowa o budynkach inwentarskich i wówczas pojęcie takich budynków było interpretowane szeroko.
Według drugiej wykładni art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym, do budynków inwentarskich zalicza się obiekty nawet pośrednio związane z chowem, hodowlą i utrzymywaniem zwierząt, np. stodoły do przechowywania suszu, paszarnie czy inne budynki gospodarcze lub ich części niezbędne do magazynowania oraz przygotowywania pokarmu dla inwentarza żywego. Potwierdza to m.in. orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 7 listopada 2019 r. (sygn. akt: I SA/Sz 538/19).
Nie budzi wątpliwości, że budynek, w którym przechowywana jest pasza dla bydła, służy do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich. Ma zatem wszystkie cechy wymagane w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym dla przyznania ulgi inwestycyjnej.
Podsumowując, należy więc stwierdzić, że powinien Pan złożyć wniosek o przyznanie ulgi inwestycyjnej, a w uzasadnieniu wniosku powołać się na ww. wyrok WSA w Szczecinie.
W razie decyzji odmawiającej prawa do ulgi przysługiwać będzie Panu odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Alicja Moroz
prawnik redakcyjny