r e k l a m a
Pod względem wydajności życiowej nie miała sobie równych 13-letnia krowa Kola 1 z hodowli Hanny Jastrzębowskiej z Mdzewa, reprezentowanej na spotkaniu przez syna. Ta krowa w 8 laktacjach dała 109 588 kg mleka. Do grona stutysięczniczek dołączyła jeszcze jedna krowa spod Mławy ze stada Mirosława Borzuchowskiego ze wsi Jeże, to już 15–letnia Syrenka 10, która w trakcie 12 laktacji dała 101 589 kg mleka. W sumie we wszystkich mazowieckich oborach objętych oceną użytkowości były 24 krowy, których wydajność życiowa przekroczyła 100 tys. kg mleka w 2019 roku.
r e k l a m a
Licznie stawiły się firmy sponsorskie, wśród nich prelegenci z firm: Josera, One Power, Małopolska Hodowla Roślin i Chemirol oraz przedstawiciele firm: Żar, Fotoleo, Can Agri, Cargil, Blattin, Pioneer, SHiUZ Bydgoszcz, Konrad, MCHiRZ Łowicz, WWS, Poltech i Greencal.
Zobacz także
Przeciętna oceniana krowa na Mazowszu w roku 2019 dała w 305-dniowej laktacji 8411 kg mleka, zaś w kraju 8530 kg. W powiecie mławskim na kolejnych miejscach, zaraz po Waldemarze Plantowskim w pierwszej, nagrodzonej na spotkaniu, dziesiątce uplasowali się: Jerzy Wawrzyńczak ze Stupska ze średnią wydajnością 12 556 kg mleka przy stadzie liczącym 76 krów, Dariusz Linke również ze Stupska, którego 22 krowy przeciętnie dały 12 120 kg mleka w laktacji, Maciej Kowalewski z Augustowa, utrzymujący 72 krowy, przy średniej wydajności 11 947 kg mleka, Jan Pisarkiewicz z Bogurzynka, który od 78 krów uzyskał średnią wydajność 11 320 kg mleka, Zdzisław Gutkowski z Bud Strzegowskich (67 krów, 11 230 kg mleka), Zbigniew Sołtys z Mostowa (132 krowy, 11 193 kg mleka), Leszek Kalinowski z Bolewa (61 krów, 11 121 kg mleka), Janusz Miecznikowski z Olszewa Grzymki (57 krów, 11 063 kg mleka oraz Hanna Jastrzębowska z Mdzewa (63 krowy, 11 048 kg mleka).
Swoich najlepszych hodowców nagrodzili także wójtowie obecni na spotkaniu. Wyróżniono pierwsze trójki z terenu konkretnej gminy pod względem średniej wydajności z obory. W gminie Dzierzgowo byli to: Waldemar Jakubiak, Marek Marat i Tomasz Sobotka. W gminie Lipowiec Kościelny: Mariusz Klimek, Andrzej Grocki i Paweł Szczech. W gminie Radzanów: Mariusz Orzechowski, Robert Biegański, Kamil Orkwiszewski. W gminie Strzegowo: Maciej Kowalewski, Zdzisław Gutkowski i Hanna Jastrzębowska. W gminie Stupsk: Waldemar Plantowski, Jerzy Wawrzyńczak i Dariusz Linke. W gminie Szreńsk: Zbigniew Sołtys, Tomasz Bartkowski i Henryk Kosek. W gminie Szydłowo: Ryszard Balcerkowski, Tadeusz Wiloch i Jakub Krajewski. W gminie Wieczfnia Kościelna: Weronika Kołakowska, Wiesław Płosik i Dariusz Prejs. W gminie Wiśniewo: Jan Pisarkiewicz, Jerzy Jankowski i Kazimierz Karpiński.
Podczas wystąpienia Jerzy Wawrzyńczak (w zastępstwie Waldemara Plantowskiego) podkreślił jak ważna jest kadencyjność władz, którą wprowadzono w MZHBiPM.
– Podjęliśmy współpracę jako mazowiecki związek hodowców z „Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym” oraz dwumiesięcznikiem „Elita Dobry Hodowca”. To fachowa prasa rolnicza, zachęcam do jej czytania. Do współpracy z Mazowieckim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka dołączają kolejne firmy, w których członkowie związku po okazaniu legitymacji z opłaconymi składkami mogą robić zakupy w promocyjnych cenach – mówił Jerzy Wawrzyńczak, dodając, że można też sprzedawać z dodatkowymi profitami będąc w związku. Chodzi o to, że członkowie związku sprzedając bydło rzeźne do ubojni Eco–Beef z Węgrzynowa, dostają dodatkowe 10 groszy do kg WBC w przypadku byka oraz 20 groszy w przypadku krowy lub jałówki.
Andrzej Rutkowski