Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Krowy na łóżkach wodnych

Data publikacji 18.03.2020r.

Zdecydowali się na rzadziej spotykany model obory nie z jednym, a z dwoma stołami paszowymi usytuowanymi wzdłuż ścian bocznych, aby nie przeganiać do doju krów przez stół paszowy. Zdaniem Agaty i Tadeusza Koców, w takim obiekcie łatwiej jest też dzielić krowy na grupy, ponadto woda, która się skrapla ze świetlika kalenicowego nie opada na stół paszowy.



r e k l a m a

Na przełomie grudnia i stycznia hodowcy zasiedlili nową oborę o wymiarach 36 x 42 m. W przybudówce znajdującej się po środku szczytu budynku o wymiarach 13 x 16 m zamontowano halę udojową GEA 2 x 12 stanowisk typu bok w bok, zmieściły się tam też pomieszczenia socjalne ze schładzalnikiem mleka.

– Aby koszt zasiedlenia nowej obory był jak najniższy, to odpowiednio wcześniej zakupiliśmy małe cieliczki, które sami odchowywaliśmy. Te zaczęły się cielić, dosłownie już na drugi dzień po przyjściu do nowego obiektu. Zakup jałówek cielnych czy też krów pierwiastek byłby dużo bardziej kosztowny. Obecnie mamy prawie 100 krów, a chcemy dojść do 150. W nowej oborze będą przebywały tylko krowy, a młodzież hodowlana w starszych budynkach inwentarskich – powiedział Tadeusz Koc.

r e k l a m a



Woleli halę od robotów

Zobacz także

Hala udojowa to sprzęt z wyższej półki, posiada maksymalne wyposażenie łącznie z zabudową z blachy kwasoodpornej.

– Myśleliśmy początkowo o robotach udojowych, ale zrezygnowaliśmy, bo to nie jest tak, że przy robotach jest znacznie mniej pracy, po prostu są to inne obowiązki. Na pewno pod roboty trzeba mocno przeselekcjonować krowy pod względem budowy wymienia, a dobór buhajów pod kątem przydatności córek do doju automatycznego warto rozpocząć na kilka lat przed planowanym zakupem robota – oznajmił Radosław Koc, dodając, że sam obserwował jak u innego hodowcy robot podłączał kubki udojowe, gdzie przy strzyku usytuowanym niestandardowo bo pod ukosem, kubek został podłączony dopiero za 10 razem, a pozostałe 3 strzyki były już w tym czasie dojone.

Stoły paszowe mają szerokość ponad 4 m. TMR zadaje wóz paszowy Euromilk z dwoma pionowymi ślimakami o pojemności 14 m3 . Krowy dojne podzielono na dwie grupy żywieniowe. Każda z nich dostaje oddzielny TMR, wydajniejsza na produkcję 35 l mleka dziennie, a mniej wydajna na 24 l.

Na korytarzach gnojowych i w poczekalni zastosowano ruszta betonowe. Legowiska wyłożono dość ciekawymi i jeszcze rzadko spotykanymi materacami.

– U nas krowy mają łóżka wodne, bo nawet na fakturze ten produkt opisano jako łóżko wodne. Niektórzy dziwią się, że w ogóle jest takie rozwiązanie, ale nam sprawdzają się bardzo dobrze. Przede wszystkim są wygodne dla krów. Zewnętrzna część takiego materaca to tworzywo sztuczne, a wnętrze wypełnia wkład wodny, który pod naciskiem dopasowuje się do ciała krowy – wyjaśnił Tadeusz Koc.



25 lat ze SHiUZ-em, a 4 pokolenia z Mlekovitą

Rolnicy chwalą sobie współpracę ze Stacją Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy, a zwłaszcza z przedstawicielem Wiesławem Boguckim, u którego zamawiają nasienie buhajów. Tadeusz Koc sam wykonuje zabiegi inseminacji już od 25 lat. Wtedy też rozpoczął ocenę użytkowości mlecznej. Z kolei do Mlekovity mleko z tego gospodarstwa dostarczane jest od zawsze, czyli od czterech pokoleń. Ojciec pana Tadeusza przed 30 laty był największym dostawcą Mlekovity z gminy Ciechanowiec. Nigdy nie myśleli o zmianie mleczarni, bo dla nich liczy się lojalność i stabilność.

– Zawsze mieliśmy wypłatę na czas i zawsze była to wypłata przyzwoita, a mamy znajomych, którzy w innych mleczarniach mieli pozamrażane wypłaty. Najgorzej jak się rolnikowi wywinduje wysoką cenę, która potem mocno spada. My nie chcemy skoków tylko stabilizacji, a taka jest w Mlekovicie – zakończył Tadeusz Koc.

Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a