– Rolnicy stają przed coraz większym problemem planowania skutecznej ochrony swoich upraw. Znamy ich oczekiwania i potrzeby, dlatego CIECH systematycznie rozbudowuje swoje portfolio w oparciu o dostępne substancje, tworząc kompleksowe programy ochrony najważniejszych upraw w Polsce. W zbożach Spółka oferuje pełną ochronę herbicydową na chwasty jedno- i dwuliścienne, regulację wzrostu, pełną ochronę fungicydową oraz zaprawianie nasion – mówi Jacek Skwira, dyrektor Marketingu Strategicznego i Zarządzania Portfelem Produktów w biznesie Agro Grupy CIECH.
Właściwą ochronę przed chorobami grzybowymi zbóż ozimych wdraża się po rozpoczęciu wiosennej wegetacji. W pierwszych zabiegach, (T1) zwalcza się choroby podsuszkowe i mączniak prawdziwy zbóż i traw. Na początku fazy strzelania w źdźbło mogą również rozwijać się: rdze, septoriozy, brunatna plamistość liści, a także fuzarioza.
Zabiegi fungicydowe w fazach liścia flagowego i kłoszenia (T2) powinny wyróżniać się działaniem interwencyjnym i zapobiegawczym i chronić przed atakiem septoriozy paskowanej liści i później występującej septoriozy plew. Fungicydy zwalczające septoriozę stosuje się głównie zapobiegawczo, gdyż patogen ma długi, trzytygodniowy okres utajonego rozwoju.
Ostatni zabieg (T3) przeciwdziała infekcji chorób fuzaryjnych na kłosie. Atak grzybów powodujących fuzariozę kłosów następuje dość późno – w okresie kwitnienia. Rozwój choroby trwa kilka, kilkanaście dni, a w jej zwalczaniu ważne jest stosowanie fungicydów w okresie okołokwitnieniowym.
M. Kalinowski
Za komunikatem CIECH Sarzyna