Główny Inspektorat Weterynarii opracował zestaw 15 zaleceń dla rolników objętych kwarantanną, którzy choć są zdrowi, ale muszą pozosatć w domu ze względu na kontakt z osobą chorą lub dlatego, że dopiero co wrócili z zagranicy.
Zasady dotyczą zarówno funkcjonowania gospodarstwa, jak i kontaktów z innymi.
W takiej sytuacji GIW zaleca, aby gospodarz przez 14 dni bezwzględnie stosował się do następujących zadań:
- Nie opuszczaj terenu swojego gospodarstwa. Możesz zajmować się inwentarzem na jego terenie. Według dostępnej wiedzy choroba nie przenosi się z człowieka na zwierzęta gospodarskie oraz zwierzęta domowe – psy i koty.
- Nie wychodź do sklepu.
- Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
- Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 m.
- Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
- Jeśli masz możliwość, korzystaj z innej łazienki lub toalety niż pozostali domownicy. Jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety czy łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
- Zachowaj zasady higieny.
- Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
- Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
- Mierz temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie i zapisuj wyniki pomiarów.
- W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny najbliższego szpitala, unikając transportu publicznego. Najlepiej, abyś dotarł na miejsce swoim samochodem.
- Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – mogą ciebie odwiedzić w czasie kwarantanny.
- Pamiętaj, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 30 tys. zł.
- W przypadku potrzeby kontaktu z lekarzem skorzystaj z teleporady. Lista placówek POZ udzielających teleporad jest dostępna na stronie NFZ. Lekarz może wystawić ci e-receptę i e-zwolnienie.
Paweł Mikos