Ministerstwo rolnictwa planuje wydłużyć terminy składania przez rolników wniosków o dotacje rolnicze z PROW. Ma to pozwolić gospodarstwom na skompletowanie wszystkich dokumentów w czasie obowiązywania obostrzeń ze względu na epidemię koronawirusa. Resort przygotowuje rozwiązania, które będą dawały szansę na wydłużenie przez ARiMR czy KOWR lub urzędy marszałkowskie terminów naborów wniosków o dotacje z PROW 2014–2020. Ta decyzja wynika z obowiązywania w Polsce stanu epidemii koronawirusa.
– W każdym przypadku, gdy jest to możliwe, wydłużane będą terminy naborów, w tym terminy na składanie ofert w ramach postępowań o udzielenie zamówienia publicznego dla instrumentów wsparcia, których to dotyczy, albo ogłaszane będą kolejne nabory bezpośrednio po zamknięciu poprzedniego. W szczególności będzie to miało miejsce w sytuacji mniejszej aktywności podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy w stosunku do poprzednich naborów – podaje resort rolnictwa.
Obecnie ARiMR prowadzi lub zaplanowała nabór wniosków m.in. na dotację na:
- modernizację gospodarstw rolnych w obszarze D (maszyny rolnicze) – od 31 marca do 29 maja 2020,
- modernizację gospodarstw rolnych w obszarze nawadniania gospodarstw – od 21 lutego do 20 kwietnia 2020,
- restrukturyzację małych gospodarstw – od 31 marca do 29 maja 2020,
- restrukturyzację małych gospodarstw w strefach ASF – od 28 lutego do 28 marca 2020,
- rozpoczęcie działalności pozarolniczej (firma na wsi) w strefach ASF – od 28 lutego do 28 marca 2020,
- przetwórstwo produktów rolniczych – od 27 lutego do 27 marca 2020,
- ograniczenie skutków niekorzystnych zjawisk (dotacje na bioasekurację przed ASF) – od 9 marca do 17 kwietnia 2020.
Jednak ministerstwo rolnictwa podaje, że nowe terminy nie będą dotyczyć dotacji obszarowych z PROW, czyli dopłat OSN, premii zalesieniowych, dotacji do rolnictwa ekologicznego, dopłat do dobrostanu zwierząt (dopłaty krowa plus i świnia plus), płatności do działań rolno-środowiskowo- klimatycznych. Na te dotacje nabór rozpoczął się 15 marca i jeśli będzie przedłużony termin, to analogicznie jak w przypadku dopłat bezpośrednich. Resort rolnictwa proponuje, aby rolnicy mogli wnioskować do ARiMR, KOWR czy urzędu marszałkowskiego o przywrócenie lub przedłużenie terminu wykonania czynności w sprawie przyznania lub wypłaty pomocy, jeżeli nie zdołali oni w normalnym terminie wykonać wszystkich niezbędnych czynności, w tym zebrać kompletu dokumentów. Instytucja, która udziela danych dotacji, będzie mogła również zwolnić rolników, którzy już otrzymali wsparcie, z wykonania zobowiązania.
Warto także pamiętać, że kontakt z urzędnikami ARiMR, KOWR i innych instytucji jest możliwy jedynie przez e-mail, formularze kontaktowe czy telefoniczne. W biurach powiatowych ARiMR i oddziałach Regionalnych Agencji będą również wystawione specjalne urny, do których będzie można wrzucić wnioski czy inną korespondencję do urzędników.
Paweł Mikos