Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Bazary i targowiska mogą działać, jeśli zapewnią właściwą higienę

Data publikacji 08.04.2020r.

Zakaz funkcjonowania bazarów i targowisk nie wynika z rozporządzeń, które zostały wprowadzone w Polsce w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Potwierdzeniem tego jest wydany 25 marca br. przez Główny Inspektorat Sanitarny komunikat z wytycznymi dotyczącymi funkcjonowania targowisk i bazarów, na których sprzedawana jest żywność. Zawiera on zbiór zalecanych działań zapobiegających zagrożeniu epidemiologicznemu COVID-19. Można je znaleźć na stronach internetowych: GIS, ministerstwa rolnictwa oraz ARiMR. Do tych zaleceń trzeba dodać jeszcze najnowsze wytyczne, zgodnie z którymi przy jednym punkcie handlowym może znajdować się jednocześnie 3 klientów. Natomiast liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

Kupujący są obowiązani nosić podczas zakupu towarów rękawiczki jednorazowe.

Jak wynika z informacji GIW, równo traktowane są tutaj zarówno targowiska zadaszone, jak i place na wolnym powietrzu, na których terenie mogą znajdować się zarówno większe sklepy, sklepiki, jak również stragany z produktami spożywczymi. Ich zarządcom zaleca się rygorystyczne przestrzeganie określonych w komunikacie wymagań higienicznych.

Podstawowe zalecenia funkcjonowania targowisk dla sprzedających i kupujących to:

  • Stosować właściwą higienę rąk. Gdy dostęp do wody jest utrudniony, należy ręce dezynfekować przy użyciu płynów dezynfekujących lub chusteczek nasączonych takim płynem.
  • Stosować higienę kaszlu i oddychania, np. nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.
  • Stosować zasady bezpieczeństwa żywności – restrykcyjnie i z pełną świadomością, np. dezynfekować ręce po każdym kontakcie z pieniędzmi, używać w sposób higieniczny rękawiczek jednorazowych (inaczej mogą być one nośnikiem groźnych wirusów i bakterii), nie przekładać jaj do innych opakowań niż te, w których zostały dostarczone.
  • Ograniczyć bliski kontakt z każdą osobą, która ma objawy chorobowe, tj. gorączkę, kaszel, duszność.
  • Zachować bezpieczną odległość klient – klient, klient – sprzedawca, sprzedawca – sprzedawca (min. 1,5 metra).
  • W miarę możliwości korzystać z płatności bezgotówkowych.

GIS zwraca uwagę, iż osoby wykazujące jakiekolwiek objawy chorobowe nie mogą pracować przy obrocie bądź produkcji żywności! Natomiast jeśli zarządca targowiska nie jest w stanie zadbać o czystość i higienę całego targowiska, w tym zarządzanie odpadami, zintensyfikowanie mycia i dezynfekcję toalet, dbałość o odstępy między klientami, zapewniać przy wejściu na targowisko pojemników z płynem dezynfekcyjnym, powinien podjąć decyzję o ograniczeniu działania części lub całości targowiska.

Decyzja o ewentualnym zamknięciu targowiska leży w gestii samorządów. Minister rolnictwa apeluje do samorządów, aby nie podejmowały pochopnie decyzji o zamykaniu targowisk i bazarów.

– Dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego – podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski.

Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a