? Od kilku lat prowadzę gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. W celu ograniczenia kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej zdecydowałem się w ubiegłym miesiącu na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na budynku inwentarskim. Gospodarstwo i dom mieszkalny korzystają z jednego licznika energii elektrycznej w taryfie C12A. Z urzędem skarbowym rozliczam się na zasadach ogólnych. Czy w takim przypadku należy mi się zwrot całego podatku VAT od przeprowadzonej inwestycji?
! Jeżeli energia elektryczna uzyskiwana z instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystywana zarówno na cele związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, jak i na zaopatrzenie w prąd gospodarstwa domowego rolnika, nie jest możliwy zwrot podatku VAT w całości. Prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje bowiem rolnikowi tylko w takim stopniu, w jakim wykorzystuje zakup na potrzeby dotyczące gospodarstwa.
Zgodnie z art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czynny podatnik VAT, nabywając towary i usługi, ma prawo obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z zakupu, pod warunkiem że zakupione towary czy usługi służą wykonywaniu czynności opodatkowanych. W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Tak wskazuje art. 90 ustawy o VAT.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Innymi słowy, należy określić proporcję, w jakiej instalacja fotowoltaiczna, a także energia z niej pochodząca służyć będzie na potrzeby gospodarstwa rolnego, a w jakiej na potrzeby gospodarstwa domowego podatnika. Ciężar rzetelnego rozdziału wydatków dotyczących wykorzystania energii elektrycznej oraz ogniw fotowoltaicznych dla potrzeb produkcji rolniczej i części wykorzystanej dla potrzeb gospodarstwa domowego (potrzeby osobiste) spoczywa zawsze na podatniku. Jeżeli więc poniesione wydatki na zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych zostały udokumentowane jedną fakturą dotyczącą zarówno prowadzonej przez rolnika działalności, jak i jego prywatnym celom, to prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje (będzie przysługiwało) w części, która dotyczy prowadzonej działalności gospodarczej (rolniczej). Tylko ta część może pomniejszać podatek należny.
Takie stanowisko zajmują organy skarbowe, m.in. wyraził je Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 30 maja 2019 r. (0113-KDIPT- 1-3.4012.157.2019.2.MJ).
prawnik redakcyjny
Alicja Moroz