Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Domowa kwarantanna w gospodarstwie

Data publikacji 08.04.2020r.

Nie ma naukowych dowodów świadczących o przenoszeniu się koronawirusa (SARS-CoV-2) na zwierzęta domowe i gospodarskie ani na to, by zwierzęta mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby. Nie ma więc przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie gospodarstwa sprawował ich właściciel, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi on w związku z tym nigdzie się przemieszczać.

Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny. W przypadku zwierząt gospodarskich, pomoc ta może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich osoby przebywającej na kwarantannie. Oczywiste jest, że zwierzęta nie mogą pozostać bez opieki. Jeżeli więc osoby będące na kwarantannie, zgodnie z nakazami Inspekcji Sanitarnej, nie mogą opuszczać domu i zajmować się zwierzętami w obejściu, a nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań, powinny skontaktować się z właściwym dla miejsca pobytu urzędem gminy.

Organy samorządu terytorialnego powinny zaangażować się w tym zakresie we wsparcie dla osób objętych kwarantanną, co wynika z zapisu art. 163 Konstytucji RP, zgodnie z którym, samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne niezastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Urząd gminy, będzie musiał znaleźć rozwiązanie, czyli w zależności od okoliczności albo skierować do gospodarstwa osoby, które będą mogły opiekować się zwierzętami, lub też znaleźć miejsce, w które będzie można przenieść zwierzęta. Trzeba też wiedzieć, że Inspekcja Weterynaryjna nie posiada możliwości objęcia takich zwierząt opieką, a w obecnej sytuacji epidemiologicznej nakazy wydawane przez Inspekcję Sanitarną mają pierwszeństwo, nad informacjami udzielanymi przez inne służby, a wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii mają jedynie charakter ogólny.

Dla wszystkich producentów żywności z pewnością istotna będzie również informacja – jaką podaje Europejski Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) – że obecnie nie ma dowodu, że żywność jest źródłem lub jedną z dróg przenoszenia wirusa. Również dotychczasowe doświadczenia związane z występowaniem koronawirusów wskazują, że przenoszenie wirusów poprzez żywność nie występowało. Najważniejsze zalecenia dla producentów żywności, jakie rekomenduje Główny Inspektorat Sanitarny, dotyczą przede wszystkim przestrzegania reżimu sanitarnego oraz stosowania ogólnych zasad higieny, w tym szczególną promocję regularnego i dokładnego mycia rąk przez pracowników, kierowców, serwisantów i kontrahentów. Konieczne jest również zapewnienie dozowników ze środkiem dezynfekującym do rąk, a także informowanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej o wystąpieniu choroby.

Uzyskanie odstępstwa od badań laboratoryjnych na ASF
Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, we współpracy z przedstawicielami związków branżowych Polpig oraz Polsus, Główny Lekarz Weterynarii opracował zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie, w celu uzyskania odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych próbek krwi w kierunku ASF, pobranych od zwierząt na 7 dni przed ich przemieszczeniem z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia.

Z uwagi na coraz większą liczbę wykonywanych badań próbek pobranych od świń przed przemieszczeniem poza wymienione wyżej obszary, najbardziej ryzykownym okresem w roku, z punktu widzenia możliwości przenikania wirusa ASF do gospodarstw, jest okres od początku czerwca do końca października. Należy zatem uznać, że spełnienie wytycznych (opisujących sposób biologicznego zabezpieczenia fermy) powinno umożliwić przyznanie odstępstwa od konieczności pobierania próbek krwi do badań przed przemieszczeniem przez cały rok kalendarzowy. W okresie od listopada do końca maja odstępstwo od wykonywania badań może być przyznawane na podstawie spełnienia obligatoryjnych, podstawowych wymagań weterynaryjnych zawartych w obowiązujących rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Oprac. Beata Dąbrowska
Teksty powstały na podstawie umowy o współpracy między Głównym Inspektoratem Weterynarii, a „Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym”.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a