Sprawcy plamistości siatkowej jęczmienia (Pyrenophora teres, st. kon. Drechslera teres) atakują rośliny w różnych fazach rozwoju, a choroba pojawia się najczęściej tylko na liściach. Choroba cechuje się jednak dużym zróżnicowaniem objawów. Rozpoznanie choroby we wczesnych stadiach rozwojowych jest bardzo trudne, nawet dla specjalistów.
Groźniejsza w jęczmieniu jarym
Z opisów w publikacjach IOR –PIB
w Poznaniu („Metodyka integrowanej
ochrony jęczmienia ozimego
i jarego” oraz „Poradnik sygnalizatora
ochrony zbóż”) wynika, że plamistość
siatkowa jęczmienia przenosi
się z materiałem siewnym, ale
źródłem porażenia są też resztki
pożniwne i samosiewy, na których
do wiosny tworzą się w otoczniach
worki i zarodniki workowe. Zarodniki
konidialne wytwarzane na pierwszych
porażanych liściach przenoszone
są z kroplami deszczu oraz
przez wiatr na dalsze rośliny. Warto
dodać, że plamistość siatkowa jęczmienia
występuje częściej na jęczmieniu
jarym niż na ozimym.
Rozwojowi sprawcy choroby sprzyja klimat umiarkowany, a jej nasileniu w łanach jęczmienia sprzyja monokultura i gęste siewy. Idealnymi warunkami do rozprzestrzeniania się choroby są: duża wilgotność względna powietrza (90–100%), temperatura w dzień 18–22°C i w nocy 12–16 °C, nasłonecznienie dzienne minimum 5 godzin. Opady deszczu i wiatry znacznie ułatwiają przenoszenie zarodników konidialnych na dalsze rośliny. Czas inkubacji w temperaturze 15°C – 5 dni. Choroba masowo występuje w latach chłodnych oraz wilgotnych i może w takich sprzyjających warunkach powodować spadki plonów dochodzące do 40%. W warunkach suchej i ciepłej pogody (około 25°C) następuje zatrzymanie zarodnikowania i rozprzestrzeniania się sprawcy choroby.
W ograniczaniu pomocny płodozmian
Biorąc pod uwagę źródła infekcji,
sprawcę choroby można ograniczać
przez siew zdrowego, kwalifikowanego
i zaprawionego ziarna. Ważne
jest też niszczenie resztek pożniwnych
i samosiewów jęczmienia,
na których sprawca choroby może
przetrwać co najmniej rok. Niezwykle
ważny i korzystny w ograniczaniu
choroby jest odpowiedni płodozmian
z kilkuletnią przerwą w uprawie
jęczmienia na tym samym polu.
Koniecznie należy też unikać siewu
jęczmienia jarego w sąsiedztwie
jęczmienia ozimego.
Ważnym elementem ograniczania sprawcy choroby jest stosowanie optymalnych norm wysiewu jęczmienia, a w przypadku jęczmienia ozimego, zwiększenie jesiennej dawki nawożenia potasowego i zmniejszenie jesiennej dawki nawożenia azotowego, a potem zastosowanie możliwie wcześnie nawożenia azotowego wiosną. Odmiany różnią się podatnością na plamistość siatkową jęczmienia. Na podstawie wyników badań Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych można porównać odmiany i wybrać te mniej porażane, czyli tolerancyjne lub odporne na plamistość siatkową jęczmienia.
Net – typowe i spot – nietypowe objawy
Pierwsze symptomy plamistości
siatkowej na młodych listkach siewek
jęczmienia mają postać niewielkich,
brunatnych plamek. Dopiero
w miarę rozwoju choroby plamy wydłużają
się tworząc siateczkę przecinających
się kresek, przebiegających
zarówno pod kątem prostym,
jak i równolegle do nerwów i mogą
występować jednocześnie w kilku
miejscach na liściu. Brzegi plam są
nieregularne i rozmyte. W miejscach
plam stopniowo pojawiają się chlorozy
i blaszki liściowe żółkną. Silnie
porażone liście zamierają.
Przedstawione wyżej objawy są charakterystyczne dla sprawcy choroby i nazywane są typem net (siatka). Zależnie od odmiany, intensywności technologii uprawy jęczmienia, warunków pogodowych i szczepu grzyba atakującego rośliny, objawy mogą być niespecyficzne w postaci punktowych, owalnych brunatnych (brunatnoczarnych) plam o nieregularnym kształcie lub długich smug. Takie niespecyficzne objawy określane są jako typ spot (plama). Niekiedy można też obserwować plamy brunatnoczarne lub ciemnobrunatne o nieregularnych kształtach z wąskimi żółtymi obwódkami. Objawy w postaci brązowych, nieregularnych plam obserwować można także na pochwach liściowych, źdźbłach, kłosach, na ościach i plewach. Objawy plamistości siatkowej jęczmienia można pomylić z objawami mączniaka prawdziwego zbóż i traw – objawami nadwrażliwości oraz z innymi plamistościami liści.
Uzupełniając informacje o dwóch typach objawów należy dodać, że powodują je po prostu formy tego grzyba: Pyrenophora teres f. teres – objawy typowe net (siatka) oraz Pyrenophora teres f. maculata Smedeg – objawy nietypowe spot (plama). Formy grzyba nie różnią się morfologicznie, ale genetycznie tak. Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu badano m.in. patogeniczność izolatów tych form na dwóch odmianach jęczmienia (Atico i Kanggo). Izolaty uzyskane z plam typowych słabiej porażały rośliny, jak i powierzchnię liści niż izolaty pochodzące z liści, na których obserwowano objawy nietypowe.
Zabezpieczać zaprawą i obserwować
Plamistość siatkową jęczmienia
należy zwalczać najpierw metodami
agrotechnicznymi, hodowlanymi
(tolerancyjne odmiany). Sprawcę
plamistości siatkowej jęczmienia
ograniczają też zaprawy. Jeżeli
zagrożenie jest duże i wymienione
metody nie wystarczą chorobę trzeba
zwalczać chemicznie zabiegami
nalistnymi we wczesnych fazach rozwojowych
jęczmienia od końca fazy
krzewienia (BBCH 29) do początku
fazy strzelania w źdźbło, pierwszego
i drugiego kolanka (BBCH 30–32),
gdy stwierdzi się na 10–15% liści objawy
choroby.
Uwaga – jeżeli uprawiamy w gospodarstwie różne odmiany, to chociażby ze względu na ich tolerancję, cechy genetyczne i morfologiczne obserwacje zagrożenia chorobą powinniśmy prowadzić dla każdego pola indywidualnie. Specjaliści sugerują, aby po zwalczaniu plamistości siatkowej jęczmienia we wczesnych fazach (jeżeli zabieg był konieczny) i w przypadku dużego zagrożenia w fazie strzelania w źdźbło pierwszego i drugiego kolanka (BBCH 30– 32), jeżeli objawy porażenia wystąpią na górnych liściach i pogoda jest wilgotna – zabieg powtórzyć.
Marek Kalinowski