Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Sześćdziesiąt tysięcy złotych na rozwój

Data publikacji 08.04.2020r.

31 marca ARiMR uruchomiła nabór na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Z tego działania można otrzymać premię w wysokości 60 tys. zł na rozwój gospodarstwa, którego wielkość ekonomiczna jest mniejsza niż 13 tys. euro.

Według obecnie obowiązującego harmonogramu nabór na to działanie trwa do 29 maja br., aczkolwiek w związku z epidemią koronawirusa termin ten może zostać przedłużony.

Również dla ZUS-owców, ale...
O premię mogą wnioskować rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą w celach zarobkowych. Agencja weryfikuje więc, czy wnioskujący prowadzi działalność rolniczą w celach zarobkowych, a nie czy jest ubezpieczony w KRUS. O premię mogą więc wnioskować rolnicy, którzy łączą pracę w gospodarstwie z pracą zawodową. Aczkolwiek ich dochody lub przychody z rolnictwa muszą stanowić co najmniej 25% wszystkich dochodów lub przychodów. ARiMR bierze pod uwagę dochody (przychody) z roku poprzedzającego złożenie wniosku.

Dochody z gospodarstwa dokumentuje się zaświadczeniem wydanym przez gminę o liczbie hektarów przeliczeniowych lub wydanym przez urząd skarbowy zaświadczeniem o dochodach, jeśli rolnik prowadzi dział specjalny produkcji rolnej. Wylicza się go, mnożąc liczbę hektarów przeliczeniowych przez wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego ogłoszonej przez GUS. Jeśli rolnik prowadzi dział specjalny, trzeba dodać także dochody z tego tytułu. Dochody (lub ich brak) uzyskiwane z innej działalności niż rolnicza ustala się na podstawie zaświadczenia z urzędu skarbowego. Do wyliczeń należy przyjąć dochód brutto.

Z kolei przychody z rolnictwa określa się na podstawie wielkości ekonomicznej gospodarstwa wyrażonej w złotych, a przychody spoza rolnictwa – analogicznie jak dochody nierolnicze.

Wydane przez skarbówkę zaświadczenie o dochodach lub przychodach dotyczy jedynie podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy. Czyli jeśli o premię wnioskuje rolnik, a jego żona pracuje zawodowo, urząd skarbowy zaświadczy, że rolnik nie uzyskuje dochodów (przychodów) spoza rolnictwa.

Biznesplan to podstawa
Podstawą do ubiegania się o wsparcie jest biznesplan. Nie można uwzględnić w nim inwestycji, które zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Trzeba tak go przygotować, aby zaplanowane inwestycje doprowadziły do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa o co najmniej 10 tys. euro oraz co najmniej o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej.

Ten wzrost należy utrzymać co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy (48 tys. zł). Ta powinna zostać wypłacona w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku o płatność, który składa się w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Co ważne: premia musi zostać w całości przeznaczona na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, przy czym co najmniej 80% kwoty pomocy powinny pochłonąć inwestycje w środki trwałe. O drugą ratę pomocy można wnioskować dopiero po realizacji biznesplanu – należy to zrobić nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i nie później niż do 31 sierpnia 2023 roku.

O premię na restrukturyzację małego gospodarstwa nie mogą starać się rolnicy, którzy skorzystali z premii dla młodego rolnika, „Modernizacji gospodarstw rolnych”, „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” oraz „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” z PROW.

Wnioski o pomoc przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Trzeba jednak mieć na uwadze ograniczenia związane z funkcjonowaniem Agencji z powodu koronawirusa.

Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a