Gospodarstwo położone jest poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z ASF, jednak zostało uznane za kontaktowe w stosunku do pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń w tym roku, stwierdzonego 20 marca w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim w województwie lubuskim. Prosięta były przemieszczane z gospodarstwa w Lubuskiem do dalszego tuczu do gospodarstwa w powiecie poznańskim i, jak wyjaśnia Główny Inspektorat Weterynarii, było to jedyne gospodarstwo, do którego przemieszczano świnie z gospodarstwa uznanego za pierwsze ognisko ASF w 2020 roku.
Jak zapewnia GIW, w związku z tymi przemieszczeniami zwierząt gospodarstwo w powiecie poznańskim było objęte wzmożonym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, a od padłych zwierząt pobierano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu biernego, czyli wczesnego wykrywania zakażeń wirusem. Ponadto gospodarstwo było objęte zakazem wprowadzania i wyprowadzania zwierząt. Wyniki pierwszych przeprowadzonych badań w kierunku wirusa afrykańskiego pomoru świń w tym stadzie były ujemne. Natomiast wyniki badań przeprowadzonych 5 kwietnia br. w kolejnych próbkach pobranych od pięciu padłych sztuk okazały się dodatnie. Obecność wirusa potwierdzono w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. W dwóch z pięciu próbek skierowanych do badań wykryto wirusa ASF.
Strefa niebieska w podpoznańskich gminach
Według szacunków Wielkopolskiej
Izby Rolniczej, w wyznaczonych
w związku z wystąpieniem
ogniska ASF w Wielkopolsce strefach
ochronnych mogło się znaleźć
nawet 200 tys. świń. Jeżeli ogniska
pojawią się w kolejnych gospodarstwach,
strefy te ulegną powiększeniu.
Co warte zauważenia, w tej
części Wielkopolski nie odnotowano
do tej pory wirusa w populacji
dzików. Tak więc ASF występuje
wyłącznie u świń utrzymywanych
w gospodarstwach. Po stwierdzeniu
ogniska w Więckowicach siedem
gmin lub ich część w powiatach
poznańskim i szamotulskim
zostało objętych obszarem zagrożenia
występowaniem choroby, czyli
strefą niebieską. Włączono do niej:
- gminy Buk, Dopiewo, Tarnowo Podgórne, część gminy Komorniki położoną na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 5, część gminy Stęszew położoną na północny zachód od linii wyznaczonej przez drogi nr 5 i 32 w powiecie poznańskim,
- część gminy Duszniki położoną na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 306 biegnącą od południowej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 92 oraz na południe od linii wyznaczonej przez drogę nr 92 biegnącą od wschodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 306, część gminy Kaźmierz położoną na południe i na wschód od linii wyznaczonych przez drogi: nr 92 biegnącą od zachodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą łączącą miejscowości Witkowice – Gorszewice – Kaźmierz – Chlewiska, biegnącą do wschodniej granicy gminy w powiecie szamotulskim.
Strefa żółta z kolei obejmuje w Wielkopolsce:
- gminy Krzemieniewo, Lipno, Osieczna, Rydzyna, Święciechowa, Włoszakowice w powiecie leszczyńskim,
- powiat miejski Leszno,
- powiat nowotomyski,
- gminy Granowo, Grodzisk Wielkopolski i Kamieniec w powiecie grodziskim,
- powiat kościański,
- powiat miejski Poznań,
- gminy Rokietnica, Suchy Las, Mosina, miasto Luboń, miasto Puszczykowo, część gminy Komorniki położoną na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 5, część gminy Stęszew położoną na południowy wschód od linii wyznaczonej przez drogi nr 5 i 32 i część gminy Kórnik położoną na zachód od linii wyznaczonych przez drogę nr S11 biegnącą od północnej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 434 i drogę nr 434 biegnącą od tego skrzyżowania do południowej granicy gminy w powiecie poznańskim,
- gminy Pniewy, Szamotuły, część gminy Duszniki położoną na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 306 biegnącą od południowej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 92 oraz na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 92 biegnącą od wschodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 306, część gminy Kaźmierz położoną na północ i na zachód od linii wyznaczonych przez drogę nr 92 biegnącą od zachodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą łączącą miejscowości Witkowice – Gorszewice – Kaźmierz – Chlewiska, biegnącą do wschodniej granicy gminy w powiecie szamotulskim.
Pytania rolników o przemieszczenia
Pojawienie się ogniska ASF
w Wielkopolsce w gminie Dopiewo
bardzo zaniepokoiło rolników
w tym regionie. Pytają, jak to się
stało, że prosięta z województwa
lubuskiego ze strefy czerwonej trafiły
do Więckowic, które były wówczas
w strefie białej. Zarzucono
służbom, że ktoś nie dopełnił obowiązków
i złamane zostały wszelkie
zasady bioasekuracji. Jednak
zdaniem Głównego Inspektoratu
Weterynarii tak nie było, a kierowane
pod adresem Inspekcji Weterynaryjnej
zarzuty wskazują na
niezrozumienie przepisów dotyczących
przemieszczeń świń pochodzących
z obszarów objętych
restrykcjami w związku z występowaniem
afrykańskiego pomoru
świń.
Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnia, iż przemieszczanie świń poza obszar objęty ograniczeniami (strefę czerwoną) do miejsca przeznaczenia znajdującego się na obszarze ochronnym lub na pozostałej wolnej od choroby części kraju jest możliwe po spełnieniu kilku warunków, a mianowicie:
- w okresie 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem żadna świnia pochodząca z gospodarstw położonych w obszarze objętym ograniczeniami lub obszarze zagrożenia, lub z gospodarstw położonych na obszarach wymienionych w części II, III i IV załącznika do decyzji 2014/709/UE nie została wprowadzona do gospodarstwa lub jednostek produkcyjnych tego gospodarstwa, z którego będą pochodzić przemieszczane świnie,
- przemieszczane świnie przebywały w gospodarstwie, z którego są wysyłane, co najmniej przez 30 dni przed przemieszczeniem lub od dnia urodzenia,
- w okresie 7 dni przed przemieszczeniem zwierzęta zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku afrykańskiego pomoru świń z wynikiem negatywnym lub alternatywnie gospodarstwo pochodzenia co najmniej 2 razy w roku było poddane kontroli, w odstępie co najmniej 4 miesięcy, przeprowadzonej przez urzędowego lekarza weterynarii wraz z weryfikacją spełniania określonych wymogów,
- nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem świnie zostały zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii,
- świnie zostały zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii na podstawie wyników ww. badania.
O przemieszczeniu świń pochodzących z obszaru objętego ograniczeniami decyduje powiatowy lekarz weterynarii właściwy dla miejsca pochodzenia zwierząt. Te same zasady przemieszczania świń ze strefy czerwonej są stosowane przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, w których występują przypadki ASF. Zasady regulujące te kwestie zostały określone w przepisach decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z 9 października 2014 roku w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.
W polskim prawodawstwie wymogi wynikające z wyżej wymienionych decyzji zostały wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 6 maja 2015 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Wymienione akty prawne określają zasady dotyczące przemieszczeń świń w obrębie obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem ASF, jak również pomiędzy tymi obszarami a obszarem wolnym od choroby.
Dominika Stancelewska