W numerze 15/16 „Tygodnika” w artykule „Świnia+ tylko z niebieskim kolczykiem” pisaliśmy, że rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie na realizację wymogów w zakresie dobrostanu zwierząt, ale lochy uczestniczące w programie muszą posiadać specjalny kolczyk. Chodzi o wsparcie finansowe (rocznie 301 zł na lochę i 24 zł na tucznika) na poprawę warunków utrzymania zwierząt ponad wymagane normy. Na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej rolnik musi posiadać co najmniej jedną lochę oznakowaną i zarejestrowaną zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym. Niestety, jak informowali nasi Czytelnicy, większość dostawców kolczyków nie produkowała tych wymaganych nowych, w kolorze niebieskim, które trzeba założyć lochom, zanim wystąpi się o dofinansowanie.
Zapytaliśmy Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czy problem faktycznie istnieje i kiedy ewentualnie kolczyki mogą być dostępne. W odpowiedzi na nasze pytanie poinformowano, że aktualnie dostawcą w zakresie dostarczania kolczyków dla loch jest wpisana pod nr. 7 firma HEWIPLAST Produkcja Artykułów Medycznych i Weterynaryjnych Janusz Heinzel, Sławomir Więckus, Barbara Heinzel z Gąbina w województwie mazowieckim (tel. 24 277 18 51). Dostawca został wpisany na listę dostawców w zakresie dostarczania kolczyków dla loch 28 lutego 2020 roku, w związku z tym od tego dnia rolnicy mogą zamawiać wymagane kolczyki dla loch.
Firma dostarcza posiadaczom loch kolczyki z indywidualnym numerem identyfikacyjnym w terminie 14 dni od daty otrzymania zamówienia. Jednocześnie ARiMR wyjaśnia, że nie docierają do niej informacje o problemach z dostarczaniem kolczyków dla loch. Aktualna lista dostawców kolczyków i ich duplikatów wraz z cennikami jest wywieszona w każdym biurze powiatowym ARiMR oraz jest zamieszczona na stronie internetowej Agencji w zakładce „Identyfikacja i rejestracja zwierząt”. Przy każdym dostawcy kolczyków z prawej strony jest wskazany zakres, na jaki dany dostawca został wpisany (kolumna „Oferta obejmuje kolczyki dla”).
Agencja informuje też, iż nie posiada informacji, ilu dostawców docelowo będzie produkowało wymagane kolczyki dla loch. Każda firma może złożyć do ARiMR wniosek o wpis na listę dostawców i dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i podpisaniu umowy zostaje wpisana na listę dostawców prowadzoną przez ARiMR w zakresie wskazanym we wniosku i może produkować kolczyki, na które został wpisany.
Szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 są określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 3 marca 2020 roku (Dz. U. 2020, poz. 382).
Dominika Stancelewska