Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Podział działki rolnej

Data publikacji 22.04.2020r.

? Chciałbym wydzielić ze swojej nieruchomości rolnej mniejszą działkę o powierzchni około 2 ha, żeby wydzierżawić ją pod budowę farmy fotowoltaicznej. Jak mam to zrobić? Czy potrzebuję do tego decyzji wójta? Kolega, który dzielił swoje grunty na działki budowlane, musiał taką decyzję uzyskać.

! Prawdopodobnie w Pana przypadku uzyskanie tej decyzji nie będzie konieczne. Zgodnie z art. 96 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zatwierdzającej podział. Jednak zgodnie z art. 92 wymienionej ustawy, jej przepisów nie stosuje się do nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego do nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne. Wyjątek stanowi sytuacja, w której dokonanie podziału spowodowałoby konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo spowodowałoby wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.

Za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się nieruchomości wykazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione. Są nimi także wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne, nieużytki i drogi, jeżeli nie ustalono dla nich warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Pojęcie użytków rolnych ma charakter formalny – grunt jest użytkiem rolnym, gdy figuruje jako taki w ewidencji gruntów, niezależnie od tego, jak faktycznie jest wykorzystywany.

Podział takich nieruchomości dokonywany jest na podstawie przepisów ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne i rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Następuje on poprzez sporządzenie przez geodetę operatu podziałowego, który po przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego we właściwym terytorialnie ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej stanowi podstawę wykazania nowo określonych granic działek ewidencyjnych w ewidencji gruntów i budynków.

am

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a