Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Sanacja Bielmleku

Data publikacji 22.04.2020r.

Do naszej redakcji dochodziły sygnały o demontażu urządzeń Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Bielmlek stanął na skraju upadłości. Spółdzielnia została opuszczona przez większość członków a jej kondycja finansowa jest zła. Posiada ona ogromne zadłużenie z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek. Owszem, Bielmlek dysponuje jedną z najnowocześniejszych linii do suszenia mleka. Jednak spółdzielnia nie posiada wystarczającej bazy surowcowej, aby tę linię efektywnie wykorzystać.

31 marca Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Białymstoku postanowił otworzyć postępowanie sanacyjne Bielmleku. Wyznaczono nadzorcę sądowego a dłużnikowi zezwolono na wykonywanie zarządu nad całością przedsiębiorstwa. Natomiast przed świętami wielkanocnymi na terenie spółdzielni dokonano demontażu dwóch tanków na mleko. Wzbudziło to zaniepokojenie okolicznych rolników, niejednokrotnie będących członkami spółdzielni. Skierowali oni zapytania w tej sprawie do nadzorczyni sądowej Aliny Sobolewskiej. W odpowiedzi na pytania stwierdziła, że urządzenia te nie należały do Bielmleku a do spółki Polskie Domy Towarowe z siedzibą pod tym samym adresem co spółdzielnia. Wyjaśnień takich udzielił nadzorczyni prezes spółdzielni Tadeusz Romańczuk. Wedle uzyskanych informacji, urządzenia odebrał ich właściciel, czyli spółka Trans-Ser z siedzibą w Młynarach, będącą od marca 2016 roku jedynym udziałowcem Polskich Domów Towarowych.

Wypowiedzi nadzorczyni sądowej dla lokalnych portali internetowych świadczą o tym, że nie jest ona jeszcze przekonana czy Bielmlek da się wyciągnąć z tarapatów, w które popadł. Zgodnie z procedurami, pierwszym etapem będzie przeprowadzenie inwentaryzacji majątku spółdzielni oraz jej wierzytelności. W kolejnym etapie następuje ocena możliwości kontynuacji działalności a w wypadku ich zaistnienia, przedstawione propozycje będą musiały być zaakceptowane przez wierzycieli.

Procedura sanacji przedsiębiorstwa oznacza próbę jego uzdrowienia. Proces ten stosuje się kiedy stan ekonomiczny firmy jest skrajnie trudny. Charakteryzuje się on największym rygorem oraz ingerencją organów państwowych, wśród wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Dłużnik w postępowaniu sanacyjnym dysponuje szeregiem rozwiązań jak: możliwość redukcji długu, rozłożenie na raty, odroczenie oraz instrumenty takie jak konwersja wierzytelności na udziały lub akcje.

MaK.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a