? Moja przyszła żona i ja otrzymamy w darowiźnie gospodarstwa rolne. Czy jako małżonkowie będziemy mogli posiadać odrębne numery identyfikacyjne nadawane przez ARiMR?
! W przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego nadaje się:
- jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków lub współposiadaczy, co do którego współmałżonek lub współposiadacz wyrazili pisemną zgodę; do wniosku o wpis do ewidencji producentów dołącza się pisemną zgodę odpowiednio współmałżonka lub współposiadaczy gospodarstwa rolnego;
- odrębny numer identyfikacyjny w przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego.
Odrębny numer można nadać, jeżeli wnioskodawca jest producentem rolnym i prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Na stronie internetowej ARiMR wskazano, że w takiej sytuacji do wniosku trzeba dołączyć: oświadczenia, dokumenty (lub ich kopie) potwierdzające fakt posiadania gruntów rolnych (akty notarialne, umowy dzierżawy, orzeczenia sądowe, decyzje administracyjne i inne), decyzję w sprawie wymiaru podatku rolnego, dowód opłaty podatku rolnego, faktury potwierdzające zakup maszyn rolniczych, środków ochrony roślin, nawozów, nasion, ustanowioną pomiędzy małżonkami rozdzielność majątkową, zeznania świadków.
Po zmianie przepisów, tzn. od 1.10.2019 r., odrębny numer identyfikacyjny jest także możliwy, jeżeli małżonek producenta rolnego czy osoby będącej współposiadaczem gospodarstwa rolnego zamierza uczestniczyć w mechanizmach innych niż wymienione poniżej lub jest posiadaczem zwierzęcia, lub podmiotem prowadzącym zakład utylizacyjny.
Chodzi o przyznanie płatności bezpośrednich, pomocy na inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów, działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, rolnictwo ekologiczne, płatności ONW oraz dobrostan zwierząt w ramach PROW na lata 2014–2020. Numeru nie można także wykorzystać do wypłaty pomocy na zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne z PROW 2007– 2013 oraz zalesiania gruntów rolnych z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń