? Siostra prosi mnie o pożyczkę. Jak wygląda kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku pożyczki w ramach rodziny?
! Artykuł 9 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że zwalnia się od podatku następujące pożyczki udzielane:
- w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami, o których mowa w art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (małżonkiem, zstępnym, wstępnym, pasierbem, rodzeństwem, ojczymem i macochą) w wysokości przekraczającej kwotę z art. 9 ust. 1 pkt 1 tej ustawy (9637 zł).
Aby to zwolnienie nastąpiło, należy złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności, z wyłączeniem przypadku, gdy umowa została zawarta w formie aktu notarialnego; biorący pożyczkę musi też udokumentować otrzymanie pieniędzy dowodem przekazania na jego rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym;
- na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej (małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie) do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu, czyli do 9637 zł).
Odbywa się to na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn;
- na podstawie umowy zawartej między innymi podmiotami niż osoby wymienione w wyżej opisanych przypadkach, jeżeli pożyczka nie przekracza 1000 zł.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń