– Nasze webinary cieszą się dużą popularnością. W niektórych uczestniczyło nawet po 200 osób – mówi Roman Bathelt, regionalny doradca ds. sprzedaży i rozwoju rynku w firmie 365FarmNet, który prowadzi lekcje. – Wstępnie zaplanowaliśmy 12 tematów. Przed nami jeszcze takie jak: zarządzanie stadem bydła mlecznego, oszczędne przejazdy po polu, właściwe ciśnienie w ogumieniu rolniczym czy prowadzenie automatycznej dokumentacji zabiegów polowych. Każdy wykład składa się z części teoretycznej, w której wprowadzam uczestników w zagadnienia. Potem jest część praktyczna. Z uwagi na porę roku i trwające prace, nie mówimy o wszystkim „na sucho”. To, co jest przedstawiane, znajduje bezpośrednie zastosowanie na polach i w gospodarstwach. W czasie lekcji dostępny jest też czat, na którym można zadawać pytania. Odpowiadamy na nie na bieżąco.
Webinary skierowane są przede wszystkim do młodzieży średnich szkół zawodowych o profilu rolniczym, ale – jak podaje 365FarmNet – uczestniczą w nich również studenci z Uniwersytetów Przyrodniczych w Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie czy z SGGW w Warszawie. Aby wziąć udział w wykładach, wystarczy się zarejestrować. Na podany podczas rejestracji mail przysyłany jest link, przez który w danym dniu i o danej godzinie „wchodzi się” na lekcje. Otrzymany link można przesłać do innych zainteresowanych osób. Po zakończeniu lekcji uczestnik otrzymuje linka, z którego ponownie może odsłuchać zajęcia. Otrzymuje też zaproszenia na kolejne lekcje wraz z poruszaną tematyką.
– Zajęcia prowadzone są w oparciu o funkcjonalność programu 365FarmNet, który oferuje wiele bezpłatnych lub płatnych modułów. Nowością w programie jest np. bezpłatny moduł AgSolutions Finder, czyli tzw. wirtualny doradca agronomiczny, który powstał we współpracy z firmą BASF – podkreśla Jarosław Adamczak, dyrektor zarządzający w 365FarmNet w Polsce. – To odpowiedź na obecną sytuację i pandemię koronawirusa, przez którą wprowadzone zostały liczne zakazy, a te ograniczyły np. kontakt rolników z doradcami i agronomami. Rolnicy zostali pozostawieni samym sobie. Muszą sami radzić sobie z rozpoznaniem chorób czy chwastów oraz z doborem właściwego środka chemicznego. BASF AgSolutions Finder to taki zdalny pomocnik. W ciągu zaledwie dwóch minut pomaga zidentyfikować chorobę czy chwasty oraz znaleźć skuteczny pestycyd. Co ważne, nowy moduł może również „podpowiedzieć”, kiedy i jakiego regulatora wzrostu warto użyć.
Moduł BASF AgSolutions Finder doradzając, zawsze bierze pod uwagę wiele czynników, jak lokalizacja pola, faza rozwojowa roślin, odmiana i wykonane już zabiegi. Co ważne, jeżeli rolnik dokumentuje swoje prace w programie 365FarmNet, wszystkie te dane automatycznie zostaną zaimportowane do nowego modułu i odpowiednio w nim przetworzone. Jeśli nie prowadzi takiej dokumentacji, też może uzyskać wsparcie doradcze z modułu BASF AgSolutions Finder. Będzie musiał jednak „ręcznie” z listy wybrać niezbędne informacje.
– Dodatkowo program podaje też kontakt do najbliższego dystrybutora danego środka oraz link do sklepu online, gdzie można go zamówić – dopowiada Monika Cieniawska, regionalny doradca ds. sprzedaży i rozwoju rynku w 365FarmNet.
Przemysław Staniszewski