Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Małe pieniądze na przechowalnictwo

Data publikacji 13.05.2020r.

Od 7 maja można składać wnioski o przyznanie dopłat do prywatnego przechowywania wołowiny, OMP, masła oraz niektórych serów, Komisja Europejska opublikowała rozporządzenia wykonawcze w tej sprawie. Ogólnie na instrumenty rynkowe, czyli dopłaty do prywatnego przechowywania nie tylko wołowiny, masła, OMP i serów, ale także mięsa baraniego i koziny Unia przeznaczyła zaledwie 80 mln euro. Na dopłaty do prywatnego przechowywania produktów mlecznych ma być przeznaczone zaledwie 30 mln euro, taka kwota to kropla w morzu potrzeb.

Dopłata do przechowywania wołowiny jest przyznawana wyłączenie do świeżego lub schłodzonego mięsa z bydła w wieku ośmiu miesięcy lub więcej, które nie było wcześniej przechowywane. Do dopłat kwalifikują się produkty o kodzie CN – ex 0201 20 50, czyli ćwierci rozdzielone – tylna część półtuszy, posiadająca wszystkie kości, udową i krzyżową włącznie z polędwicą, z minimalnie trzema całymi lub przeciętymi żebrami, z goleniem lub bez oraz z cienką pachwiną lub bez w klasach SEURO. Stawka dopłaty na okres przechowywania wynosi:

  • 90 dni – 1008 euro/tonę,
  • 120 dni – 1033 euro/tonę,
  • 150 dni – 1058 euro/tonę.

Wnioskiem można objąć minimum 10 ton, przechowywanie objęte umową kończy się w dniu poprzedzającym wyprowadzenie z magazynu. Stawka zabezpieczenia wynosi 100 euro/tonę.

Komisja będzie monitorowała ilości, jakie będą mogły zostać objęte dopłatami na podstawie przekazywanych przez państwa członkowskie powiadomień do Komisji Europejskiej dwa razy w tygodniu. Komisja zamknie mechanizm, kiedy skumulowana ilość we wnioskach o dopłaty będzie bliska lub osiągnie oszacowane wydatki Komisji Europejskiej na ten cel.

W przypadku OMP, masła oraz serów wnioski o dopłaty mogą dotyczyć wyłącznie produktów wprowadzonych do przechowywania przed ich złożeniem. Dla OMP oraz masła mogą one dotyczyć minimalnej ilości 10 t, natomiast sera – 0,5 t. Okres przechowywania OMP i masła objęty dopłatą wynosi od 90 do 180 dni, a sera od 60 do 180 dni.

Stawka dopłaty na okres przechowywania w odniesieniu do stałych kosztów przechowywania OMP wynosi 5,11 euro/tonę, a za dzień w odniesieniu do przechowywania objętego umową – 0,13 euro/tonę. W przypadku masła stała stawka dopłaty wynosi 9,83 euro/tonę, a dzienna – 0,43 euro/tonę.

Do dopłaty do przechowywania kwalifikują się sery, które w dniu rozpoczęcia obowiązywania umowy o przechowywanie, mają minimalny wiek, który odpowiada:

  • w przypadku serów z chronioną nazwą pochodzenia lub chronionym oznaczeniem geograficznym – okresowi dojrzewania określonemu w specyfikacji produktu,
  • w przypadku innych serów – normalnemu okresowi dojrzewania określonemu przez państwa członkowskie.

Łącznie dopłatą do prywatnego przechowywania jest objętych 100 tys. ton sera, z czego limit dla Polski wynosi 8277 ton. Stawka dopłaty na okres przechowywania w odniesieniu do stałych kosztów przechowywania wynosi 15,57 euro/tonę, natomiast za dzień w odniesieniu do przechowywania objętego umową – 0,40 euro/tonę.

Przechowywanie objęte umową kończy się w dniu poprzedzającym wycofanie odpowiednio OMP, masła oraz sera z magazynu. W przypadku produktów mlecznych, wnioski mogą być składane do 30 czerwca br.

ms

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a