Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Niemcy oskarżają Polskę o naruszenie traktatu o funkcjonowaniu UE

Data publikacji 13.05.2020r.

„Die Welt”, jedna z bardziej poczytnych gazet w Niemczech, wzięła na tapetę tekst „Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk”, jaki pojawił się 22 kwietnia br. na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa. Opublikowano wtedy listę zakładów mleczarskich, które importują mleko z Niemiec, Czech, Litwy, Słowacji i Holandii. A wkrótce po tej liście pojawiła się następna – importerów sera. Należy zauważyć, iż te listy nie znajdują się już na stronie polskiego resortu rolnictwa. Nadal jednak krążą w Internecie.

Artykuł zatytułowano „Polski patriotyzm żywnościowy staje się żenującym skandalem”. Niemcy ostro skrytykowały takie podejście do „patriotyzmu gospodarczego” w czasie pandemii. Napisano, iż publikacja resortu rolnictwa spotkała się z dużym oburzeniem polskiego przemysłu mleczarskiego. W artykule zacytowano fragment listu, jaki do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego skierował w tej sprawie Marcin Hydzik ze Związku Polskich Przetwórców Mleka (organizacja ta skupia prywatnych i zagranicznych przetwórców mleka, ale nie należą do niej spółdzielnie), w którym tłumaczy, iż zdecydowana większość importu to mleko ekologiczne, „którego produkcja w Polsce jest niewystarczająca do zaspokojenia popytu na rynku”. Powołano się również na krytyczne stanowisko niektórych polskich mleczarni, w sprawie publikacji, w których tłumaczą one, iż import nie ma nic wspólnego z pandemią koronawirusa, ponieważ przedstawione przez resort dane dotyczą całego pierwszego kwartału 2020 r., podczas gdy ilość mleka importowanego do Polski od momentu epidemii stanowiła mniej niż 1% podanych wielkości.

W artykule zaznaczono, iż Polska ma nadwyżkę eksportu nad importem produktów mlecznych, a Niemcy są ważnym partnerem handlowym zarówno jeśli chodzi o eksport, jak i import, zwłaszcza, że kilka niemieckich mleczarni ma zakłady produkcyjne w Polsce. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Mlecznego (MIV) oskarża Polskę o utrudnianie funkcjonowania wewnętrznego unijnego rynku. W związku z tym wysłało oficjalną skargę do Brukseli, a także zaangażowało w tę sprawę swój rząd federalny, tzn. szefową resortu rolnictwa oraz minister spraw zagranicznych. Autor artykułu zacytował także rzecznika Komisji Europejskiej, który powiedział, iż KE wie o liście, jaki opublikowało polskie ministerstwo, dokonuje przeglądu sytuacji i skontaktuje się z polskimi władzami w celu uniknięcia jakiejkolwiek bezpośredniej lub pośredniej ingerencji w swobodny przepływ towarów w UE. Federalne Ministerstwo Rolnictwa uważa, że doszło do naruszenia art. 34 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Unia (TFUE), czyli artykułu, który reguluje swobodny przepływ towarów.

Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a