Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Trawy dobrze zakonserwowane

Data publikacji 27.05.2020r.

Pasze objętościowe to podstawa żywienia bydła. Ich jakość ma istotny wpływ na opłacalność produkcji mleka czy mięsa wołowego. Nadszedł już czas pierwszych zbiorów zielonek, których w tym roku, z uwagi na suszę, plony będą znacznie mniejsze, a więc szczególnie ważne staje się prawidłowe przygotowanie kiszonek, zapewniające jak najmniejsze straty materiału, zarówno w fazie zbioru, jak i konserwacji, a także później po ich otwarciu.

Zgodnie z informacjami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) najważniejszymi patogenami występującymi w kiszonkach są: Clostridium botulinum, Listeria monocytogenes, Escherichia coli, jak również mikotoksyny. Zła konserwacja zielonek może prowadzić do znaczącego spadku ilości składników pokarmowych (cukry zużywane przez bakterie tlenowe, białka rozkładane w procesie gnilnym), gorszego pobrania spowodowanego złym smakiem (obecność kwasu masłowego, nieprawidłowa fermentacja octowa itd.) oraz do obecności niebezpiecznych mikotoksyn (rozwój grzybów pleśniowych i wytwarzanie ich metabolitów). Prowadzi również do zwiększenia utraty suchej masy zakiszanego materiału nawet o ponad 20%.

Aby temu zapobiegać, należy jak najszybciej skutecznie obniżyć pH w zakiszanym materiale do około 4. Łatwość zakiszania konkretnych pasz wynika z dużej zawartości cukrów, mniejszej ilości białka oraz optymalnej zawartości suchej masy (30–35%). Co jednak robić, gdy zbieramy zielonki o wysokiej zawartości białka i stosunkowo niskiej cukrów (lucerna, koniczyna, mieszanki traw z roślinami białkowymi) lub o niskiej zawartości suchej masy? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie mieszaniny kwasów organicznych i ich buforowanych soli. Taką mieszaninę zawiera np. produkt firmy Trouw Nutrition – Selko Herbiphorm. Produkt ten szybko obniża pH materiału paszowego już w pierwszej fazie procesu konserwacji, zapobiegając jego psuciu i utracie wartości odżywczych, spowodowanych przez mikroorganizmy, takie jak drożdże, pleśnie i pałeczki jelitowe (bakterie gram-dodatnie z rodziny Enterobacteriaceae), jednocześnie sprzyja rozwojowi bakterii kwasu mlekowego, dzięki zawartości laktulozy i propanodiolu. Preparat również doskonale sprawdza się w ciężkich warunkach zbioru zielonek. Mokry materiał paszowy (poniżej 30% suchej masy), zanieczyszczony w trakcie zbioru sprzyja rozwojowi niepożądanych drobnoustrojów gnilnych czy prowadzących fermentację masłową (beztlenowe laseczki przetrwalnikujące z rodzaju Clostridium). To prowadzi między innymi do znaczącej degradacji białka, głównie w okresie od zbioru do obniżenia pH. Dodatek Selko Herbiphorm natychmiast obniża pH, dzięki czemu zatrzymuje negatywny wpływ tych drobnoustrojów i chroni składniki pokarmowe przed rozkładem. Selko Herbiphorm to mieszanina wolnych i buforowanych kwasów organicznych, z których wszystkie zostały zatwierdzone do stosowania jako środki konserwujące do kiszonki. Są one w pełni bezpieczne w stosowaniu i nie produkują toksycznych oparów. Produkt jest całkowicie biodegradowalny.

Oprac. B. Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a