? Zamierzam rozbudować moje gospodarstwo. Słyszałem, że na niektóre prace budowlane wystarczy zgłoszenie budowlane, na jakie? Jaka jest procedura rozpoczęcia robót budowlanych w przypadku zgłoszenia?
! W świetle art. 29 Prawa budowlanego, zgłoszenia wymaga m.in. budowa płyt do składowania obornika, szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę, naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 7 m, silosów na kiszonkę; wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3. Według art. 30 ww. ustawy, w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.
Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W szczególności chodzi tutaj o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (…).
Według Prawa budowlanego, zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Należy je złożyć w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu (w wydziale architektoniczno- budowlanym).
Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ administracji architektoniczno- budowlanej nie wniesie sprzeciwu w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia. Organ ten może również z urzędu, przed upływem wskazanego terminu wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Prawo budowlane w art. 30 wskazuje, że wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych. Co istotne, według omawianego przepisu w przypadku nierozpoczęcia wykonywania robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, rozpoczęcie tych robót może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia urząd nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw w drodze decyzji.
Zestaw dokumentów, które należy załączyć do zgłoszenia zależy od rodzaju budowy i parametrów. Dlatego w każdej sytuacji, gdy występuje wątpliwość czy konieczność załączenia dokumentów wynika z przepisów czy też z decyzji pracownika starostwa należy poprosić o podstawę prawną żądania dokumentów.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń