Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rewolucyjny pomysł Valtry – siedząc w domu można sterować ciągnikiem

Data publikacji 03.06.2020r.

Brzmi to wręcz nieprawdopodobnie, ale w Finlandii pokazano pierwszy na świecie traktor, który może być zdalnie sterowany przez operatora przebywającego nawet setki kilometrów od maszyny. Rozwiązanie bazuje na 5G, czyli piątej generacji sieci komórkowej, która jest dziesięć razy szybsza niż dotychczasowa sieć 4G.

Zaprezentowany ciągnik miał wbudowany modem 5G oraz umieszczoną na dachu kamerę, której kąt widzenia obejmuje 360 stopni. Podczas prezentacji maszyna znajdowała się w miejscowości Raisio. Z kolei „zdalny traktorzysta”, który nią kierował, przebywał w Helsinkach, czyli 170 kilometrów od tego miejsca. Korzystał z zewnętrznego fotela wyposażonego w terminal i podłokietnik oraz miał założone okulary wirtualnej rzeczywistości VR, w których widział obraz z kamery w rozdzielczości 4K.

Valtra jest przekonana, że po roku 2030 autonomiczne traktory wejdą do użytku. Szeroko zakrojone testy i badania nad takimi maszynami prowadzą już koncerny CNH, John Deere, Kubota, Yanmar, Mahindra, Escorts itd.

– Operator może się rozglądać obracając głowę i obserwować całe otoczenie ciągnika. Może też skręcać kołami, zmieniać przełożenia, załączać poszczególne podzespoły. Wszystko jest realizowane błyskawicznie, wszak sieć 5G wyróżnia się niezwykle małymi opóźnieniami na poziomie 1 milisekundy. Dla porównania, w sieciach czwartej generacji czas reakcji między wysłaniem danych a odebraniem sygnału zwrotnego wynosił średnio 50 milisekund – wyjaśnia Mikko Lehikoinen, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Valtra.

Przy tworzeniu tego rozwiązania Valtra współpracowała z fińskim przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym Elisa, który jest pionierem technologii 5G. Firma ta planuje wykorzystać sieć 5G m.in. do projektowania obiektów i wnętrz, gdzie projekt, konstrukcja czy wyposażenie budynku są przesyłane siecią do aplikacji mobilnej. Innym pomysłem jest transmisja „na żywo” z drona miejsc trudno dostępnych, co może być pomocne podczas przeprowadzania operacji ratowniczych. Trzeci pomysł wykorzystania dotyczy właśnie rolnictwa. Firmy Valtra i Elisa wskazują, że wykorzystanie 5G do zdalnego sterowania traktorem może być kluczowym krokiem w kierunku w pełni autonomicznej jazdy, która może stać się rzeczywistością już w następnej dekadzie.

– Zdalnie sterowane traktory są już faktem. Jednak dotychczasowa technologia wymagała, aby operator znajdował się w pobliżu maszyny i widział sprzęt. Tak było np. w przypadku zeszłorocznych testów dwóch traktorów Valtra T254 Versu jeżdżących bez operatorów i odśnieżających drogę startową portu lotniczego Ivalo, położonym w finskiej Laponii. Tak było również rok wcześniej, kiedy zdalnie sterowany ciągnik Valtra T254 Versu ustanawiał rekord świata w odśnieżaniu mknąc w Finlandii po drodze z prędkością ponad 73 km/h. Ale przepustowość sieci 5G jest na tyle duża, że teraz można kierować maszyną przebywając nawet z dala od niej. Czy będzie to miało jakieś praktyczne zastosowanie? Tak, na przykład w przypadku prac w trudnych warunkach lub podczas zajęć niebezpiecznych dla człowieka. W ten sposób rośnie wachlarz zastosowań i wszechstronność ciągników – dodaje Mikko Lehikoinen.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a