Tym samym reprezentuje już kolejną branżę stawiającą na produkt wytwarzany z zastosowaniem dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych środowisku oraz gwarantujących jego bezpieczeństwo i dobrą jakość.
Audyt gospodarstw rolnych
Uzyskanie wspomnianego certyfikatu
wymagało przeprowadzenia
audytu w gospodarstwach współpracujących
z firmą Malteurop Polska
Sp. z o.o. Wykonano je na podstawie
Listy FSA (Farm Sustainability
Assessment) SAI Platform,
która wyznacza standardy zrównoważonej
produkcji na całym świecie.
Konieczność przeprowadzenia
takiego audytu wstępnie spotkała
się ze sceptycyzmem rolników,
którzy przede wszystkim obawiali
się kar oraz ujawnienia danych
wrażliwych. Z czasem przekonali
się jednak, że te obawy są bezpodstawne,
a sam audyt nie wiąże się
z wprowadzeniem jakichkolwiek
restrykcji ani nie wymaga dzielenia
się informacjami, które rolnik
uznaje za poufne.
Firma przedstawiła swoim dostawcom korzyści wynikające z jego przeprowadzenia. To m.in. określenie poziomu zaawansowania zrównoważonych praktyk w gospodarstwach jako idealny punkt wyjścia do dalszej pracy w tym kierunku. To również zadbanie o większą wydajność i rozwój, którego celem jest stabilność działalności rolniczej w długim okresie. A co najważniejsze, to podążanie za rosnącym globalnym trendem na produkty pozyskiwane w sposób zrównoważony, a co za tym idzie, wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynku przetwórstwa żywności i konsumentów.
Efekt przerósł oczekiwania Wyniki audytu przeprowadzonego przez jednostkę certyfikującą Control Union przerosły oczekiwania zarówno firmy Malteurop, jak i samych jej dostawców. Poziom zrównoważenia gospodarstw rolnych oceniono bardzo wysoko, bo aż 45% z nich osiągnęło najwyższy poziom, czyli złoty, natomiast pozostałe 55% – poziom srebrny.
O podsumowanie pracy nad certyfikatem zapytaliśmy Jerzego Czernia, Procurement Managera, w Malteurop Polska Sp. z o.o., odpowiedzialnego m.in. za przeprowadzenie wstępnego audytu u rolników.
– Nasza firma jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” i aktywnie wspiera rozwój zrównoważonej produkcji w Polsce – mówi Jerzy Czernia. – Dzięki szkoleniu z audytowania, jakie zorganizowało dla nas Stowarzyszenie, mogliśmy w sposób profesjonalny i zgodny z ogólnoświatowymi standardami ocenić stopnień zaawansowania dobrych praktyk rolniczych u naszych dostawców. Efekty audytu przekonały naszych rolników, że ich praca przynosi realne korzyści, a zrównoważona produkcja rolna pozwala im podążać za nowoczesnymi trendami, dzięki którym mają szansę stać się znaczącym partnerem na globalnym rynku żywności.
W ocenie Jerzego Czernia, plantatorzy doskonale rozumieją znaczenie postępu i słusznie upatrują w nim szansę na lepszą wydajność oraz długofalową stabilność finansową. Przede wszystkim mają świadomość wpływu rolnictwa na środowisko i zdrowie człowieka. Tym bardziej firma docenia ich wysiłki w kierunku mądrej i odpowiedzialnej produkcji bezpiecznego oraz wysokiej jakości produktu. To też główny powód, dla którego Malteurop stawia na produkt pochodzący ze zrównoważonych upraw i jest to wyraz jego zaangażowania w rozwój rolnictwa zrównoważonego w Polsce.
Opracowanie:
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa
Zrównoważonego „ASAP”
na podstawie wywiadu z Jerzym
Czernią, Procurement Managerem
w firmie Malteurop Polska Sp. z o.o.