Rolnicy, którzy zdecydują się na zatrudnienie cudzoziemców przy pracach sezonowych nie muszą już co prawda płacić za wykonanie testu na koronowirusa, ale muszą przestrzegać wielu procedur. Szczegółowe (zaktualizowane) wytyczne można znaleźć na stronach internetowych ministerstwa rolnictwa oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Po przekroczeniu polskiej granicy cudzoziemiec jest poddawany obowiązkowemu pomiarowi temperatury ciała oraz wpisu do sytemu EWP celem objęcia 14-dniową kwarantanną. Przewóz pracownika sezonowego do konkretnego gospodarstwa rolnego odbywa się transportem zorganizowanym (np. bus) lub transportem zapewnionym przez rolnika, przy czym każda z osób przed wejściem do pojazdu myje i dezynfekuje ręce oraz zakłada osłonę na nos i usta do czasu dotarcia na miejsce. Kierowca musi stosować się do aktualnych zasad wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Czas przejazdu pracownika od momentu przekroczenia granicy do docelowego gospodarstwa nie może przekroczyć 24 h. Po przyjeździe rolnik zobowiązany jest do zgłoszenia do Powiatowej Inspekcji Sanitarnej faktycznej listy osób zatrudnionych w gospodarstwie zobowiązanych do odbywania w nim 14-dniowej kwarantanny.
Aby wykluczyć zakażenie, pracownik po przybyciu do gospodarstwa musi dokonać wymazu do testu PCR. Pracownicy sezonowi, którzy są ubezpieczeni w KRUS, mogą wykonać test w systemie Drive Thru. O tym, gdzie znajdują się takie punkty poinformuje rolnika PIS. Wytyczne GIS wskazują, iż pracownik może przyjechać do takiego punktu własnym środkiem transportu lub udostępnionym przez rolnika. Dopuszczalna jest podróż więcej niż 1 osoby, pod warunkiem, że osoby te przebywają razem w kwarantannie. W sytuacji, gdy test będzie dodatni, pracownik musi jak najszybciej opuścić gospodarstwo i zostać odizolowany w ramach izolacji instytucjonalnej.
Podczas pierwszych 14-dni pobytu w gospodarstwie, w czasie których pracownik jest objęty obowiązkiem odbywania kwarantanny, może on świadczyć pracę. Obowiązuje go jednak całkowity zakaz opuszczania gospodarstwa. Za złamanie obowiązku kwarantanny grozi kara w wysokości do 30 tys. zł (ok. 7 100 USD, 6 600 EUR, 190 840 UAH). Jeśli rolnik chce,a by pracownik miał skrócony okres kwarantanny, może najwcześniej w 7 dniu kwarantanny poddać go ponownemu badaniu, ale już na swój koszt.
Rolnicy zatrudniający cudzoziemców muszą zapewnić im środki ochrony osobistej, w tym osłonę ust, nosa w zależności od potrzeb i specyfiki pracy, rękawiczki ochronne, środki do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni oraz pranie odzieży, pościeli w temperaturze co najmniej 600 C z dodatkiem detergentu. Pracodawca musi też zapewnić regularne (kilka razy w ciągu dnia) czyszczenie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się pracownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
ms